Audyt remontowy jest specyficznym dokumentem wynikającym ze stanu technicznego starych budynków. W związku z nieraz tragicznym stanem budynków mieszkalnych, które niegdyś stanowiły własność komunalną lub firmową, a teraz przeszły w ręce wspólnot mieszkaniowych, dla obiektów mieszkalnych oddanych do użytkowania przed 14.08.1961 można wykonać opracowanie zwane audytem remontowym, w którym oprócz tradycyjnych prac termomodernizacyjnych można wykonać także prace remontowe części wspólnych budynku.
Modernizacja przegród budowlanych najczęściej polega na ich ociepleniu różnymi materiałami termoizolacyjnymi, przy czym finansowane są wszelkie niezbędne prace związane z wykonaniem izolacji termicznej (np. w przypadku ocieplenia ścian zewnętrznych do kosztów termomodernizacji zalicza się: pracę rusztowań, usunięcie starych warstw tynku, przygotowanie podłoża, wykonanie izolacji, przełożenie parapetów, rynien, rur spustowych, odgromów, itd.)
W zależności od zakresu termomodernizacji (podział na modernizację tylko instalacji grzewczych, tylko przegród zewnętrznych, lub całość działań), w celu uzyskania premii termomodernizacyjnej, wymagane jest uzyskanie 10, 15 lub 25% oszczędności energii.
Patrząc w uproszczony sposób audyt energetyczny jest dokumentem informującym inwestora co i za ile powinien wykonać, żeby uzyskać określone oszczędności energii, dokument ten określa też wartość oczekiwanej premii termomodernizacyjnej.
Audyty energetyczne wykonuje się dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych, budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz budynków stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych (np. szpital, szkoła, urząd, itp.)
W zakres dofinansowanych prac termomodernizacyjnych wchodzi: modernizacja układu ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, ocieplenie przegród budowlanych, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, a także wszelkie niezbędne prace, które wymagane są przepisami prawa (np. dostosowanie modernizowanych części budynku do obecnych wymagań), lub takie, które zabezpieczą izolacje termiczne, itp. (z zastrzeżeniem niezbędności i racjonalności zastosowania), co oznacza, że czasami dofinansowanie uzyskają prace, które nie prowadzą do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło, ale takie które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania obiektu budowlanego.
Podobnie jak w audycie energetycznym zakres termomodernizacji jest taki sam (wymagane oszczędności energii z tytułu termomodernizacji muszą wynieść 10% zużycia energii cieplnej), natomiast odmienna jest możliwość wykonania prac remontowych, takich jak: remont poszycia dachu i konstrukcji dachu, remont wspólnych części instalacji wewnętrznych elektrycznej, kanalizacyjnej, zimnej wody, gazu, remont klatki schodowej, balkonów, itp.
Ustawowym ograniczeniem możliwości uzyskania premii jest własność budynku (większościowe udziały muszą należeć do osób fizycznych) oraz koszt przedsięwzięcia nie przekraczający określonego współczynnika.
Audyt jest dokumentem mającym dwojaką rolę: po pierwsze informuje inwestora o spodziewanym zużyciu ciepła w stanie aktualnym, o zakresie i kosztach działań prowadzących do zmniejszenia ciepła oraz o spodziewanym zużyciu ciepła po termomodernizacji; po drugie dla inwestora jest niezbędny w celu uzyskania premii termomodernizacyjnej.