Urządzenia do dozowania masterbaczy

Dozowniki objętościoweo pracy ciągłej stosowane są najczęściej do dozowania koncentratów barwiących, które dozowane są w ilościach 1-2%. Urządzenia te należy przed użyciem skalibrować w zależności od wielkości ziarna danego barwnika. Wydajność tych dozowników regulowana jest prędkością obrotową silnika napędowego ale również wielkością „skoku” ślimaka podającego

Wagowe dodawanie składników dozownikami grawimetrycznymi pozwala na dokładność rzędu 99,995% co dla bardzo skoncentrowanych dodatków (z reguły również bardzo drogich) jest istotnym czynnikiem wpływającym na oszczędności w trakcie produkcji. Dokładność mieszanki wymagana jest również ze względu na fakt, że przedawkowanie dodatku np. poroforu może doprowadzić do zaburzenia procesu produkcyjnego. Urządzenia w tej grupie mogą dozować od 1 do 6 dodatków. Wydajności są również zróżnicowane, gdyż można dozować od 5g/h do 1500 kg/h.

W przetwórstwie tworzyw sztucznych z reguły muszą być stosowane dodatki, które mają na celu poprawienie procesu. Są to zarówno dodatki barwiące jak i specjalistyczne dodatki poślizgowe, ułatwiające odformowanie, stabilizatory UV, antystatyki, uniepalniacze, środki spieniające – porofory, antybloki, plastyfikatory i wiele innych. Dodatki te najczęściej dozowane powinny być w minimalnych ilościach 0,5-5%. Przedawkowanie tych środków oznacza zwiększenie znaczne kosztów bez potrzeby. W prawidłowym dozownaiu pomagają specjalne urządzenia zwane dozownikami.

Branża tworzyw sztucznych stale poszukują sposobów na poprawienie procesu produkcji. Jednym z istotnych sposobów jest skracanie czasu cyklu. Przy zastosowaniu odpowiednich środków działających na pograniczu spieniania możliwe jest skrócenie czasu cyklu nawet o 20%. Bardzo ważne jest, że nie zmieniają się przy tym parametry wyrobu. Aby proces był stabilny należy używać do dozowania urządzeń o bardzo dobrej dokładności. Najczęściej wykorzystywane są dozowniki grawimetryczne

Dozowniki można podzielić na dwie podstawowe grupy: dozowniki grawimetryczne(odmierzające ilości wagowo przy pomocy wagi) oraz dozowniki objętościowe (odmierzające ilości objętościowo). W każdej z tych grup można wydzielić urządzenia, o wydajności małej (do dozowania dodatków w ilości do 2%) oraz dużej wydajności do dozowania składników głównych. Dodatkowo wśród tych urządzeń występuje rozdział na urządzenia o pracy ciągłej lub porcjami.