Akwarystyka

W chwili obecnej najpopularniejsze na rynku są szklane akwaria klejone (wyparły z rynku tzw. zbiorniki ramowe). Produkuje się także akwaria z tworzyw sztucznych (są niestety podatne na zadrapania). Akwaria klejone występują w różnych kształtach np. panoramiczne, profilowane, w kształcie delty, prostopadłościenne, ośmiokątne, przelewowe. W większych akwariach (pow. 100 cm długości) zaleca się stosowanie tzw. listew wzmacniających.

Nie określono jednoznacznie kiedy nastąpiły początki akwarystyki, ale pierwsze zapiski o akwariach i rybach akwariowych pochodzą już ze starożytnych Chin. W Europie ryby akwariowe zaczęły cieszyć się zainteresowaniem dopiero w XIX wieku, kiedy to badacze zaczęli sprowadzać egzotyczne gatunki ryb i podjęli próbę ich hodowli. Na początku akwaria znajdowały się głównie u ludzi zamożnych. Dziś są one coraz popularniejsze i grupa miłośników tego hobby powiększa się, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

W Polsce akwarystyka zagościła w połowie XIX wieku i stała się okrasą nie jednego domu. Pierwsze polskie artykuły akwarystyczne pojawiły się w czasopiśmie „Wszechświat”, kiedy to rozpoczęto publikację cyklu reportaży na temat akwarystyki.

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania akwarystyką, w szczególności wśród młodych ludzi. Początkujący akwaryści mają na starcie trudne zadanie, a swą wiedzę uzupełniają specjalistyczną literaturą, bądź informacjami z internetu.

Zajmowanie się akwarium uczy młodego człowieka poczucia odpowiedzialności. To właśnie dzięki akwarium człowiek wykonuje pewne obowiązki, którym musi sprostać. Ponieważ każdy akwarysta dąży do jak najlepszego zadbania o akwarium to próbuje wzbogacać je w nowe dekoracje.
Dekoracja akwarium powinna być całkowicie naturalna, aby stworzyć rybom jak najbardziej naturalne warunki. Akwarium więc powinno być elementem natury. Dobrze urządzone akwarium powinno być dobrze przyjazne dla oka, ale też powinno dbać o dobro ryb.Ozdoby akwarium lepiej układać je luźno, co jest bardziej funkcjonalne w przypadku dezynfekcji akwarium lub dzielenia terytoriów wojowniczych ryb przed wpuszczeniem nowych nabytków.

Każdy właściciel akwarium powinien zwracać uwagę na temperaturę, która dla rybek akwariowych powinna wynosić ok. 24-25 stopni C. Jej wysokie wahania dobowe mogą przyczynić się do śmierci rybek|zwierzątek|podopiecznych], stąd tak ważnym staje się zakup odpowiedniej grzałki. Oczywiście, w naturalnym środowisku również dochodzi do zmian temperatury, ale najczęściej nie przekraczają 2-3 stopni C. Śmiało można powiedzieć, że nocne spadki temperatury o taką wartość wpływają pozytywnie na rybki. Rano, po takim zabiegu, rozbudzone, stają się aktywniejsze za dnia i wzrasta prawdopodobieństwo tarła.