Kilka słów na temat elektronarzędzi

Najwyższą klasą maszyn profesjonalnych są obrabiarki wielofunkcyjne. Za ich pomocą jesteśmy w stanie, jak sama nazwa wskazuje, pracować na wielu różnych materiałach oraz tworzywach. Obrabiarkę wielofunkcyjne są często nazywane „królowymi maszyn”, z racji wielości ich zastosowań. Dość powiedzieć, że praktycznie przy każdego rodzaju pracach budowlanych, rzemieślniczych czy remontowych taka obrabiarka będzie cenna.

Typowym elektronarzędziem, które jest używane powszechnie w pracach stolarskich są dłutownice. W miarę rozwoju technologicznego coraz więcej tradycyjnych narzędzi zostało przerobionych na ich mechaniczne alternatywy, a co za tym idzie, stały się one łatwiejsze w obsłudze i dużo bardziej efektywne. Teraz praktycznie każdy może, bez specjalistycznej wiedzy, wykorzystać działanie takiego narzędzia.

Kombi-zszywacz to jedno z najczęściej spotykanych elektronarzędzi na świecie. Jest bardzo wielofunkcyjny, pozwala na łączenie wielu naprawdę bardzo różnych od siebie materiałów. Używanie kombi-zszywacza jest także dziecinnie proste – wystarczy przyłożyć do siebie dwa zszywane materiały, wycelować i wcisnąć spust. Zszywacz praktycznie wszystko zrobi za nas.

Całkiem standardowe elektronarzędzia to frezarki. Frezarka to tak po prostu obrabiarka, której przeznaczeniem jest obróbka skrawaniem powierzchni płaskich, i kształtowanie gwintów. Ostatnimi czasy funkcję frezarek przejęły maszyny cyfrowe CNC, będące niczym innym jak mocno rozwiniętymi frezarkami wyposażonymi w komputer i skomplikowane algorytmy obliczeniowe, do bardzo precyzyjnego obrabiania materiałów.

Gwoździarki to typowe elektronarzędzie, służące do wbijania gwoździ. Jednym z rodzajów są gwoździarki bębnowe, które w odróżnieniu od gwoździarek taśmowych, posiadają zapas gwoździ w, jak sama nazwa wskazuje, bębnie. Jeszcze kolejnym wariantem rozwojowym gwoździarek są gwoździarki bębnowe na gwoździe w pasach. Ten rodzaj jest najbardziej rozwinięty i najkorzystniejszy, z racji dużej pojemności gwoździ, a co za tym idzie, nieczęstej potrzeby ich uzupełnienia.