Źródła światła LED

Rok 2009 był swego rodzaju przełomem w zakresie źródeł światła przeznaczonych do oświetlenia domowego. Był to czas pojawienia się wielu energooszczędnych zamienników żarówek, w tym dużej grupy zaawansowanych technicznie lamp opartych na technologii półprzewodnikowych, elektroluminescencyjnych diod świecących, w skrócie nazywanych powszechnie diodami LED (lighting emitting diode).

Technologia diod mocy LED przyniosła także znaczący wzrost trwałości tychże ledowych źródeł światła. Użyteczna trwałość takich lamp przewidywana jest obecnie na poziomie pięćdziesięciu tysięcy godzin (50 000 h), czyli aż kilkadziesiąt razy więcej niż trwałość tradycyjnej czy też halogenowej żarówki oraz kilka razy więcej niż świetlówki kompaktowej. Z całą pewnością jest to wynik, który pozostaje ogromnym atutem źródeł światła LED.

Pierwsze źródła światła LED światła białego, nadające się do bardziej poważniejszych zastosowań, oparte na technologii tak zwanych diod mocy LED (lighting emitting diode) znalazły się na polskim rynku już pod koniec 2008 roku, zaś w roku 2009 w handlu pojawiły się kolejne nowości z zakresu źródeł światła typu LED.

Wśród źródeł światła LED z diodami mocy są znowu przede wszystkim zamienniki odbłyśnikowych żarówek halogenowych GU-10 i MR-16. Jednak oprócz nich oferowane są także lampy zastępujące funkcjonalne żarówki z trzonkami E14, a nawet E27. Dostępne są też ledowe źródła światła w bańkach świecowych, kulkowych i reflektorowych – przezroczystych i matowanych.

Technologia diod mocy LED jest znaczącym, choć zapewne nie ostatnim krokiem w rozwoju ledowych źródeł światła. Moc jednostkowej diody wzrosła, jednak nadal pozostaje ona na poziomie jedynie około 1 W. Umożliwia to już konstruowanie zamienników żarówek o mniejszych mocach przy użyciu tylko jednej diody. Lampy LED zastępujące większe żarówki wymagają nadal kilku diod lub specjalnych modułów ledowych.