Najlepsze ulotki w Poznaniu.

Decydując się na druk wizytówek, ulotek, bądź innych materiałów reklamowych często stajemy przed dylematem czy zlecać projekt w agencji reklamowej i płacić za jego wykonanie, czy może spróbować zrobić taki projekt samemu.

Aby projektowany przez Ciebie projekt spełniał podstawowe wymagania drukarni, musi być poprawnie zrobiony. Bardzo ważne aby projekt graficzny był zrobiony w skali 1:1, czyli jeśli projektujesz ulotkę w formacie A6, to jej wymiary są: szer. 105mm, wys. 148mm. Bardzo ważne aby projekt był wykonywany w rozdzielczości 300DPI, oraz w systemie kolorów CMYK, powyższe parametry zastosujesz w programie w pierwszym etapie wybierając „otwórz nowy dokument”.

Bardzo ważnym elementem są tzw. SPADY, czyli naddatek 3mm z każdej strony projektu. Przykładowo, rozmiar ulotki A6 to 105x148mm, natomiast projekt musi mieć rozmiar nieco większy o podane 3mm z każdej strony, a więc 111mm x 154mm. Naddatek ten będzie docięty do właściwego rozmiaru przez introligatora już po druku. Na naddatku nie mogą się znajdować żadne ważne elementy projektu, czyli teksty, logotypy. Dodatkowo trzeba wszystkie te elementy odstawić od krawędzi projektu o ok 5-6mm.

Zastowoswanie systemu kolorów CMYK jest jedynym właściwym rozwiązaniem. Skrót CMYK wywodzi się z pierwszych liter podstawowych barw: Cyan – błękit, Magenta – róż, Yellow – żółć, Key color (kolor kluczowy) – czerń. Z mieszaniny wszystkich tych barwników w odpowiednich proporcjach powstaje pełna paleta kolorów. np: mieszając 100% Magenty i 100% Yellow otrzymamy czystą czerwień. Dodając Key kolor do powstałej czerwieni powstanie kolor bordowy. Łatwo wywnioskować, w kolorze bordowym zbędna jest barwa Cyan – błękit. Właściwe zarządzanie CMYK’iem w zagwarantuje czystość i wyrazistość barw.

Stosując się do powyższych wytycznych mają Państwo zagwarantowane iż wykonany w ten sposób projekt przesłany do jakiejkolwiek drukarni nie będzie odrzucony z powodów „złego projektu”.

Ważną kwestią w projektowaniu jest także właściwe zarządzanie kolorem czarnym. Kolor czerni należy pozyskiwać stosując kolor kluczowy (K), a nie mieszaninę wszystkich pozostałych CMY. Czerń powstała z koloru kluczowego jest kolorem „czystym”, czerń z pełnego CMYK’a jest czernią „brudną”… a gdy suma wszystkich zastosowanych składników czerni w projekcie powstałej z pełnego CMYK’a wynosi więcej niż 240%, wówczas druk schnie dość długo i może brudzić podczas docinania SPADU już pod druku.