Biofeedback

Kontynuując biologiczne sprzężenie zwrotne, trenując pod nadzorem przeszkolonego specjalisty, prawidłowe wzorce aktywności bioelektrycznej mózgu zwykle mogą być reedukowane u większości osób. Jest to jak ćwiczenie czy fizjoterapia mózgu, rozszerzająca kontrolę, elastyczność działania i funkcje poznawcze. Neuronowe sprzężenie zwrotne jest także używane coraz częściej przez zdrowe osoby, artystów i sportowców, w celu poprawy swojej wydajności i działania.

Nasz mózg zawsze posiada pewną ilość poszczególnych pasm częstotliwości w różnych jego okolicach. Odnośnie EEG, to np.: fale Delta pojawiają sie, kiedy mózg przechodzi w stan „uśpienia” w celu regeneracji np.: w trakcie snu, a także fale delta korelują z problemami w nauce. Jeżeli ktoś staje się sennym, wkrada się coraz więcej fal delta wolnych fal theta a jeżeli jest nieco nieuważny do świata zewnętrznego, staje się rozmarzony, obecnych jest więcej fal theta.

Frank F. profesor neurologii w szkole medycznej Harvardu , podał w artykule wstępnym pisma Journal Clinical Electroencephalography ze stycznia 2000, że Neurofeedback „powinien odgrywać istotną, terapeutyczną rolę w wielu niełatwych przypadkach. W mojej opinii, jeżeli jakakolwiek metoda leczenia czy rehabilitacji, pokazałaby tak szerokie widmo skuteczności to powinna być zaakceptowana do powszechnego stosowania”.

Pod koniec lat 1960 i 1970 odkryto, że ludzie mogą naprawiać i modyfikować swoje fale mózgowe. Pierwsze prace badawcze polegały na treningach zwiększania udziału fal alfa w celu pogłębiania stopnia relaksacji, podczas gdy inne prace m.in. powstające na uniwersytecie UCLA skupiły się na epilepsji. Ta metoda trenowania mózgu nazywa się biologicznym sprzężeniem zwrotnym EEG albo neuronowym sprzężeniem zwrotnym.

Ekscytujące jest to, że nawet kiedy zaburzenie jest natury biologicznej, to Neurofeedback jest teraz alternatywną metodą leczenia dla farmakoterapii. Najczęściej, w początkowym okresie osiągane zmiany są krótkoterminowe, lecz stopniowo wraz z kolejnymi, systematycznymi treningami, stają się długotrwałe i stabilne. W zależności od zastosowanych metod, pierwsze zauważalne zmiany mogą być widoczne już po 15-20 sesjach treningowych.