Brak oc

Postęp cywilizacyjny oferuje wielkie możliwości rozwoju komunikacji. Stwarza również ryzyko pojawiania się zjawisk społecznie niebezpiecznych.

Umiejętność dochodzenia uprawnień w razie szkody i wiedza na temat ubezpieczeń jest nikła. Inną spra­wą jest problem z wiarygodnością zakładów ubezpieczeniowych. Problemy te mogą wynikać z niedoinformowania na temat ubezpie­czeń, jak również z opinii, że wypłacane zadośćuczynnienie jest za niskie lub się nie należy. Udowodniła to powódź tysiącle­cia, wtedy to okazało się, że posiadacze polis ubezpieczeniowych którzy opłacali składki, mają trudności z otrzymaniem odszkodowania za zniszczenia spowodowane przez powódź. Z kolei ubezpieczenie samochodu {wygląda inaczej|rządzi się innymi prawami|.

Nasilenie ruchu drogowego, wielki wzrost pojazdów mechanicznych na polskich drogach ma niepożądane następstwa jako wypadki i kolizje. Następstwa takich wypadków to często tragedie, utrata życia bądź zdrowia, to rów­nież pokaźne szkody materialne. Dzień w dzień nieszczęście spotyka kilkadziesiąt osób oraz ich rodziny. Kilkanaście osób każdego dnia nie powraca do swoich rodzin. Śmiertelne żniwo ofiar straszy statystyką i koszmarem masy ludzi. Ich następstwem są wysokie straty społeczne i materialne.
W ciągu roku ma miejsce do 360 000 kolizji, 52 000 wypadków drogowych. Nie brakuje reportaży o tragediach na drogach.

Mimo wielu lat podpisywania umów ubezpieczenia, wpłacania składek poszkodowane osoby otrzymali odmowę wypłaty odszkodowania ze strony ubezpie­czyciela. Spowodowane to było niepełnym zakresem ryzyk od jakich były ubezpieczone ich majątki. Nie bez winy okazały się tu te zakłady ubezpieczeń, które nie dostarczały szczegółowych informacji o zakresie i przedmiocie ubezpieczenia oc pod­czas podpisywania umowy.

Nie znaczy to, że nie ma się czego obawiać. Różne są uwarunkowania działania ludzi. Niektóre z jego zachowań przewidzieć, ale nike wszystkie. Tym zadaniom ma służyć instytucja ubezpieczenia, szeroko spełniająca możliwość wynagrodzenia uszczerbku, niemajątkowego oraz majątkowego. Prawo dokładnie wskazuje na konieczność naprawienia szkody i jej następstw.