Głównym zadaniem Bombowców jest niszczenie wrogich obiektów naziemnych oraz jednostek pływających poprzez bomby lub pociski rakietowe. Względnie od ich gabarytów, bombowce są statkami powietrznymi o jednym lub więcej silników i załodze oscylującej w granicach 2-5 osób (zdarzają się załogi 1-10 osób). Elementarną cechą wspólną bombowców jest możliwość przenoszenia bomb oraz pocisków rakietowych. Bombowce ewoluowały wraz z rozwojem myśli lotniczej.
.
Samoloty to statki powietrzne, które są cięższe od powietrza (aerodyna) i utrzymują się w powietrzy za pomocą wytwarzanej, przez nieruchome względem statku skrzydła, sile nośnej. Jeden lub więcej silników wytwarza ciąg, który jest potrzebny do utrzymania prędkości. Historia samolotów rozpoczyna się wraz z pierwszym lotem braci Wright ich maszyną Wright Flyer (silnik spalinowy) 17 grudnia 1903 roku, który trwał 12 sekund.
Prace nad silnikiem odrzutowym rozpoczęły się na początku lat 30. XX wieku.
Samolot transportowy – samolot dostosowany do przewozu towarów i przesyłek pocztowych, także duży samolot, służący do przewozu sprzętu wojskowego, oddziałów desantowych, grup rannych itp. Współczesne samoloty transportowe, w zależności od typu, mogą unieść od 40 do 250 ton ładunku, a samoloty pasażerskie znacznie mniej (do kilku ton). Należy też pamiętać, iż ładowność samolotu jest zmienna, gdyż zależy od odległości, jaką ma on do pokonania bez tankowania. Ograniczeniem jest również zdolność lotniska do przyjęcia, a ściślej rzecz biorąc do startu samolotu.
Urządzenia tego rodzaju, bez żadnego wyposażenia, już od czasów I wojny światowej stosowane były do trenowania oddziałów przeciwlotniczych jako latające cele. Latające bomby V-1 stosowane przez Niemców do bombardowania Londynu czy też pociski manewrujące też zaliczane mogłyby być do kategorii UAV, niemniej pojazdy tego typu są bronią samą w sobie i nie mogą być powtórnie wykorzystane. W Polsce projekty i badania nad UAV prowadzi m.in Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych i Politechnika Warszawska. Polska armia ma na wyposażeniu klika bezzałogowych statków latających izraelskiej produkcji – Aeronautics Orbiter, wykorzysty-wanych głównie przez żołnierzy służących w Afganistanie.