Stowarzyszenie zostało stworzone w 2003 roku, obejmuje obecnie cały kraj, ma Zarząd Główny w Wraszawie i liczne oddziały terenowe. Działa na podstawie Ustawy o Stowarzyszeniach i ma charakter otwarty. Każdy kogo interesują problemy, którymi zajmuje się stowarzyszenie może do niego się zapisać i pracować,współpracować razem z innymi na rzecz rozwijania dobrosąsiedzkich stosunków pomiędzy Polską i Ukrainą. Społeczne Towarzystwo Polska- Ukraina jest współorganizatorem najdłużej działającego wyścigu kolarskiego w Europie kolarskiego wyścigu przyjaźni polsko – ukraińskiej im. płk. Skopenki.
Z inicjatywy Społecznego Komitetu Organizacyjnego i Stowarzyszeń: Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód i Zarządu Głównego Społecznego Towarzystwa Polska – Ukraina w dniach 05 – 19 lipca 2009 r. odbył się w Warszawie III Zlot Dzieci Polskich Rodzin z Kresów Wschodnich. Uczestnikami Zlotu była młodzież z Ukrainy, Białorusi i Polski.
Organizatorem pobytu było stowarzyszenie, Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód wspierane przez członków Społecznego Komitetu, głównie ze Stowarzyszenia Absolwentów AWF Warszawa i grupę wolontariuszy.
Towarzystwo prowadzi kilka stałych pozycji swojego działania są to między innymi: polsko-ukraiński wyścig kolarski im, plk Skopenki, organizacja wypoczynku dla dzieci polskich rodzin z byłych kresów wschodnich, współorganizacja międzynarodowego festiwalu młodzieży w Zamościu, wymiana studentów, współpraca między wyższymi szkołami Polski i Ukrainy,
Podstawowym zadaniem Społecznego Stowarzyszenia Polska-Ukraina, Stowarzyszenia samorządnego, samodzielnie kształtującego swój plan pracy działania jest kontynuacja pracy wspierających realizację zadań wynikających z Traktatu przyjętego pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Ukrainą pomagających rozwojowi dobrosąsiedzkich stosunków, przyjaźni i współpracy.
rozpoczeło się na ziemi Sandomierskiej, kiedy miejscowi działacze LZS postanowili zorganizować w 1957 r. wyścig kolarski z uczestnictwem drużyn reprezentujących wszystkie wojewódzkie związki gminnych spółdzielni. Po próbie – rajdzie turystycznym – pierwszy wyścig przeprowadzono na dystansie 100 km. Wygrał go Mieczysław Brzeziński reprezentant LZS Mazowsze, a zespołowo WZGS Białystok. W 1958 roku zdecydowano na stałe związać imprezę z Sandomierzem i postacią pułkownika Armii Radzieckiej, wyzwoliciela miasta, W. F. Skopenki. ideą przyjaźni polsko- ukraińskiej oraz braterstwa broni żołnierzy obu krajów.