Fotografia i druk

Grafik projektant musi w swojej pracy uwzględnić przede wszystkim wymagania klienta. Przeanalizowac prezentowane produkty, żeby przedstawić je czytelnikowi najatrakcyjniej jak to tylko możliwe. Stworzyć projekt publikacji, dbac o jego spójność i kompatyblinośc z wizerunkiem firmy zleceniodawcy. W końcu musi uwzględnić technologiczne uwarunkowania realizacji projektu, czyli ograniczenia jakie z sobą niosą różne technikidrukku.

Sublimacja jest najtańszym sposobem zapełnienia odzieży sportowej rekalami sponsorów. Druk cyfrowy z plotera praktycznie daje nam nieograniczone możliwości indywidualnego oblogowania zawodnika taka ilością reklam na jaką tylko pozwalają przepisy w danej dyscyplinie sportu. Doskonałym przykładem może być tu odzież dla kolarzy wypełnia dość obficie reklamami sponsorów. Dzięki technologii cyfrowej i drukowi sublimacyjnemu tworzenie takich koszulek i spodenek stało się o wiele łatwiejsze i tańsze.

Grafika komputerowa jest bardzo szerokim pojęciem. Przygotowalnia poligraficzna do druku i wykonanie klisz lub matryc drukarskich są tylko częscią jego zadadnienie. Zanim bedziemy mogli wziąć do ręki publikację, ulotkę reklamową lub gazetkę musi wykonać przy niej swoja pracę cały szereg osób. Pierwszą i chyba najwazniejszą z nich jest grafik, projektant. To własnie od jego pracy zależy w głównej mierze końcowy efekt. To w jego gestii jest wymyślenie projektu publikacji, pomysł na prezentację treści które ma ulotka zawierać.

Zdjęcia wykonane w sposób profesjonalny z pełna dbałaością o doskonałe odwzorowanie kolorów, kontrolowane na każdym etapie przetwarzania obrazu na skalibrowanym monitorze, umożliwia tworzenie wzorów kolorystycznych produktów zarówno do prezentacji na stronach internetowych jak i do umieszczenia w publikacjach. Doskonała jakość optyczna używanego w studio fotograficznym sprzętu oraz kontrolowane oświetlenie sceny pozwala na wydobycie szczegółów i detali prezentowanego przedmiotu.

Metoda nadruku poprzez sublimacje polega na przenoszeniu dosłownie sublimowaniu pigmentu z papieru na tkaninę. Pigment na papier można nanosić za pośrednictwem plotera po zalaniu kałamarzy specjalnym pigmentem do tego celu przeznaczonym lub metoda sitodruku albo offsetu przy wykorzystaniu spcejalnych farb do sublimacji. Wydruk na papierze jest potem pod wysokim ciśnieniem i pod wpływem wysokiej temperatury przenoszony na tkaninę. Może być to realizowane przy pomocy prasy do sublimacji lub kalanderem. Ze względów na zasady tej technologii kolor tkaniny powinien być biały.
W druku sublimacyjnym kolory się sumują. czyli na żółto barwionej tkaninie nie uzyskamy koloru niebieskiego. Drukując na takiej na niebieski otrzymamy kolor wypadkowy, czyli jakoś odcień zieleni.
Dotyczy to każdej innej kombinacji kolorystycznej zgodnie z zasadą miesznia barw.