Stowarzyszenie hodowców Świnek Morskich

Świnki morskie Albinotyczne – Świnki te charakteryzują się jednolitą białą barwą umaszczenia. Zwierzęta te mają czerwone gałki oczne, w ich skórze nie ma pigmentu. Cechuje je też duża wrażliwość. Szczególnie narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych są ich gałki oczne. Krótkowłose świnki albinosy są najczęściej wykorzystywane do badań w laboratoriach.

Jednokolorowe Świnki morskie – Inaczej monokolory. Występują we wszystkich rasach i odmianach kolorystycznych – tylko jedna barwa. Świnki morskie jednokolorowe, z wyjątkiem białych, są idealną parą do większości umaszczeń „trudnych” występujących w hodowlach, jak: roan, dalmatin itp.

Świnka morska (Cavia porcellus), zwany także Cavia, to gatunek gryzonia z rodziny Caviidae i rodzaju Cavia. Pomimo wspólnej nazwy, te zwierzęta nie są z rodziny świniowatych, ani nie są z Gwinei jak niektórzy sądzą. Powstały one w Andach i badania oparte na biochemii i hybrydyzacji sugerują, że są ich potomkami blisko spokrewnionych gatunków z cavy takich jak aperea Cavia, C. fulgida lub C. tschudii, a zatem nie występują naturalnie w stanie dzikim. świnka morska odgrywa ważną rolę w kulturze ludowej wielu tubylczych Ameryki Południowej grup, zwłaszcza jako źródło pożywienia, ale także w medycynie ludowej i we wspólnocie ceremonii religijnych.

Przez lata uzyskano wiele ras świnki morskiej w różnych odmianach kolorystycznych. Każda z nich ma zupełnie inne cechy charakterystyczne, które składają się na wygląd zewnętrzny świnki. Oto kilka z nich: Aguti umaszczenia określane mianem „agouti” pochodzą od najstarszych, dzikożyjących cavii. Najczęściej występują barwy szare, złote, srebrne, kremowe, buff i cynamonowe. Gen odpowiedzialny za ten kolor jest dominujący, czyli młode zazwyczaj dziedziczy to umaszczenie. Charakterystyczny dla tego rodzaju umaszczenia jest szaro-czarna końcówka włosa – tricking. Przy samej cebulce włos jest jednokolorowy w kolorach od kremowego po brązowy, a na końcu prawie czarny. Agouti może być kolorem podstawowym lub z domieszką innych kolorów jak biel i czerwień.

Świnki morskie to roślinożercy – żywią się głównie ziołami, sianem, ewentualnie zbożem, podawanie jakichkolwiek pożywień mięsnych – jest niedozwolone. Choć często potrzebne płyny świnka morska czerpie ze spożywanych owoców i warzyw, zawsze powinna posiadać dostęp do świeżej wody. Świnki morskie, podobnie jak ludzie i inne naczelne, same nie wytwarzają witaminy C, dlatego konieczne jest jej otrzymywanie wraz z pożywieniem. Średnie zapotrzebowanie świnki na witaminę C, to 10–30 mg/kg. Małe są wcześnie samodzielne i mogą się odżywiać pokarmem stałym już pierwszego dnia życia, jednak do ok. 3 tygodnia życia ssą mleko matki. Dojrzałość płciową wcześniej osiągają samice (ok. 4 tygodnia), a samce w wieku około 2–3 miesięcy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.