Trenerskie transfery

Zmiany klubów wśród piłkarzy to standardowa sprawa. W czasie każdego okienka transferowego, setki tysięcy zawodników w całej europie zmienia drużynę. Coraz głośniej rozmawia się również o transferach coachów! I nie mówimy tu o zwykłym rozstaniu menadżera z poprzednim klubem i dołączeniu do nowego.

Jednak chodzi to o przejście trenera za nie wyobrażalnie dużo kasy. Bogate drużyny najczęściej chcą zatrudniać sprawdzonych mistrzów z bogatym doświadczeniem i wielkimi sukcesami, którzy będą dbać o dobre mecze na żywo klubu. Jednak tacy mistrzowie przeważnie posiadają ważne umowy z obecnymi drużynami.

Skutkiem tego, prezesi którzy koniecznie pragną kupić fachowego trenera, wykładają niebotycznie duże kwoty na kary pieniężne za przerwanie kontraktu i zatrudniają ich na bardzo korzystnych warunkach. Przeważnie na takich trenerach ciąży ogromna presja, zarówno ze strony zarządu który zapłacił spore pieniądze, jak i ze strony kibiców którzy chcą oglądać ciekawe mecze na żywo swojej drużyny.

W Naszym rodzinnym kraju także często trafiają się interesujące przejścia trenerów. Takim przypadkiem jest transfer Henryka Kasperczaka do Wiślaków w 2010 roku. Jego wyniki ekstraklasy zaskakiwały wszystkich i w tym samym roku wygrał Ekstraklasę z tym klubem. Po takim zwycięstwie od razu otrzymał transfer do greckiego klubu AO Kavala.

Znanym zakupem menadżera, był transfer Jose Mourinho z Interu do Realu Madryt. Natomiast jeśli ktoś ogląda wyniki ligi angielskiej zauważy, że transfer przyniósł pokładane w nim konsekwencje. Zatem całkiem możliwe, że moda na angażowanie menadżerów na stałe wkroczy na światowe boiska.

W Wielkiej Brytanii są przypadki podkupień osiągające ogromne kwoty. Wzorcem jest zatrudnienie Carlo Ancelotti do FC Chelsea w 2009. Dzięki takiemu transferowi zespół z Ligi Angielskiej osiągnął super wyniki ligi angielskiej i już w 2010 sięgnął po tytuł najlepszej drużyny Premiership oraz zdobył puchar Anglii.

Trafiają się przypadki w których dobrzy trenerzy kupienie za ogromne kwoty nie potrafią się dostosować do klubów, ich warunków czy choćby klimatu panującego w danej strefie. Mimo ogromnego doświadczenia i sukcesów w innych drużynach nie dają rady z nowymi pleyerami oraz zarządem i nie potrafi osiągnąć sukcesów. Wiele klubów takich jak Real Madryt, MU czy FC Chelsea przekonały się o tym na własnym boisku.

Możliwość komentowania jest wyłączona.