Praca z projektantem ma tę zaletę, że powierzamy swoje pomysły – nie zawsze najszczęśliwsze – fachowcowi. To on postara się je zamienić tak, aby rzeczywiście były oryginale i, co najważniejsze, funkcjonalne. Projektant wykona dla nas i dla fachowców odpowiednie rysunki i wizualizacje, dzięki którym będziemy mogli zobaczyć nasze nowe „gniazdko” jeszcze przed remontem.
Przedstawione przez stylistę materiały koniecznie trzeba obejrzeć w rzeczywistości, dotyczy to szczególnie gresów czy glazury, a nie tylko w katalogach. Różnice w kolorystyce czy fakturze między katalogami, monitorem komputera a rzeczywistością mogą być kolosalne, a nasze wyobrażenia co do wielkości poszczególnych elementów wyposażenia mogą okazać się błędne.
Reasumując, dobrze jest aranżować wnętrze wspólnie z stylistą, ale oglądajmy też katalogi np. z aranżacjami łazienek chociażby takich fabryk jak Ceramiche Brennero, Ceramiche Marca Corona czy Petracers Ceramics, które są jedynie drobnym przykładem różnorodności produkowanych płytek, poczynając od wnętrz klasycznych aż do bardzo nowoczesnych. Można wymienić wielu innych producentów chociażby Rondine Group czy Kaldewei ale po obejrzeniu propozycji większości wystawców przed oczami pozostają tylko te które, niezależnie od stylistów, nam wydały się najbardziej ciekawe.
Jeżeli zdecydujemy się sami nadzorować prace fachowców, niezbędne nam będą do tego plany wykonane wcześniej przez projektanta. Ale uprzedzam – nie jest to łatwe i proste zadanie. Fachowcy są różni, jedni bez problemu zorientują się w projektach i elementach aranżacji, innych będziemy musieli prowadzić za rękę. Dlatego też polecam zlecenie nadzoru nad ekipami fachowcowi od aranżacji.
Raz na jakiś czas trzeba odnowić mieszkanie. Niekiedy jest to tylko tapetowanie czy malowanie, a czasem poważny remont z wymianą instalacji, zmianą glazury i glazury czy wymianą mebli. Jak to zrobić możliwie sprawnie i bez stresu? Czy remontować samemu? Czy zatrudnić projektanta do aranżacji i ekipę od remontu?