Piękna Łeba

Po zakończeniu pierwszej wojny światowej Łeba stała się ulubionym letniskiem bochennym. Krótko przed wybuchem wojny wydmy zamieniono w poligon, na których szkoliły się jednostki Africa Corps. Łeba została zdobyta przez Rosjan 10 marca 1945 roku, czyli 8 dni niż słynny Kołobrzeg.

W ciągu ostatniego półwiecza miasto Łeba znacznie się rozrosło. Prócz rozciągającej się wzdłuż plaży dzielnicy ośrodków wczasowych powstało kilka osiedli pięknych domów jednorodzinnych. Dzięki turystyce dzisiejsza Łeba jest miastem bogatym, a łebianie swoją zamożnością wyróżniają się wśród mieszkańców powiatu Lęborskiego.

Już pod koniec XIXw. do Łeby zaczęli przybywać turyści. nie sfałszowany boom nastąpił jednak w latach 70, gdy powstała większość działających dziś ośrodków wczasowych i postawiono naprawdę na turystykę. Nowe osiedla budowane były już z myślą o turystach, dzięki czemu dziś Łeba jest w stanie przyjąć jednorazowo kilkadziesiąt tysięcy turystów. Ostatnie 20 lat to zabiegi, by miasto stało się prawdziwą letnią stolicą kraju. Doskonałe marketingowe pomysły – już nieco zapomniane księstwo Łeba i rzekome wojny na palmę pierwszeństwa z Ustką – nie współgrają niestety z innymi działaniami, choćby uzyskaniem dla miasta statusu uzdrowiska.

W 1357 roku Łeba otrzymała prawa miejskie. Osada rozwijała się nie tylko jako ośrodek rybołustwa i punkt handlu drewnem. Wielka atrakcja turystyczna, jaką są ruchome wydmy, była przez wieki największym wrogiem miasta. Także groźne powodzie w latach 1396, 1441 i w 1471 niszczyły miasto, a w roku 1491 spowodowały przesunięcie ujścia rzeki o dwa kilometry na zachód. W 1558 roku miasto zostało bezpośrednio zagrożone przez nasuwające się wydmy, a potężna powódź zmusiła mieszkańców do ucieczki. Zdecydowano wówczas na budowę nowego miasta na wschód od ujścia rzeki.

Kłopoty z przyrodą skończyła dopiera budowa falochronu i regulacja rzeki, czego dokonano w latach 1886 – 1887. W początkach XIXw. Łeba miała kaszubski charakter, a dla słowiańskiej ludności odprawiano oddzielne nabożeństwa. Rozwój komunikacji zapoczątkował ruch turystyczny. Nowo powstające wille nastawione były na pełnienie funkcji pensjonatów i hoteli.

Możliwość komentowania jest wyłączona.