7. Sprawdzić, czy kupowany pojazd jest na pewno tym samym, którego dane figurują w załączonej do niego dokumentacji.
8. Porównać numer VIN nadwozia i podszybia z dokumentami; dokładnie przyjrzeć się samemu numerowi nabitemu na nadwoziu, czy nie ma śladów mogących świadczyć o przerabianiu numeru VIN lub jego przeszczepieniu z innego auta.
9. Sprawdzić czy pojazd posiada: oryginalne wklejki winietki i oznaczenia. Ich brak może znaczyć, że samochód przechodził naprawy powypadkowe lub ktoś usiłuje zafałszować jego historię.
10. Być zawsze przezornym, nie ulegać emocją i nie decydować się na zakup na podstawie pierwszego wrażenia.
Oto co na ten temat radzi ekspert, Piotr Dyszlewicz, zastępca dyrektora Biura Likwidacji Szkód Ergo Hestia: najczęstsze nieprawidłowości związana z samochodami sprowadzanymi z zagranicy dotyczą przerabiania, podrabiania, fabrykowania dokumentów pochodzenia pojazdu oraz umów kupna samochodu. Nieprawidłowości polegają również na zatajaniu poważnych uszkodzeń powypadkowych. Problem ten nieco częściej występuje w przypadku aut sprowadzonych zza oceanu głownie USA.www.znajdzauto.eu.
3. upewnić się, jak wyglądają oryginalne dokumenty zagraniczne pojazdu. Ich wzory można znaleźć na stronie ministerstwa infrastruktury www.mi.gov.pl
4. dokładnie przeanalizować dane zawarte w zagranicznych dokumentach pojazdu (np. datę wyrejestrowania pojazdu, dane indentyfikacyjne pojazdu i jego właściciela, rodzaj i datę ostatnich czynności odnotowanych w dokumentacji samochodu www.znajdzauto.eu.
5. domagać się oryginału zagranicznych dokumentów pojazdu oraz kompletnej dokumentacji pochodzenia auta.
6. pamiętać że „nie wszystko złoto co się świeci”. Lśniący lakier nie oznacza, że samochód nie ma zaniżonego stanu licznika, czy nie uczestniczył w wypadku komunikacyjnym. Stan techniczny auta, ewentualne naprawy powypadkowe i faktyczny przebieg warto sprawdzić w specjalistycznym warsztacie. Autoryzowane serwisy aut danej marki są nie jednokrotnie w stanie ustalić całą historię serwisowania i napraw w ASO także poza granicami Polski www.znajdzauto.eu.
Nie tylko stanu jego licznika (przebiegu), ale także napraw powypadkowych i serwisowych. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają uniknąć zakupu samochodu z zagmatwaną przeszłością, a przynajmniej ograniczyć jego ryzyko.