Pilot oferuje zresztą znacznie więcej funkcji, m.in. zaprogramowanie urządzenia tak, aby włączało się i wyłączało o zadanych godzinach.
Jeżeli jednak ktoś nie chce korzystać z pilota, można oczywiście regulować wielkość płomienia ręcznie.
W momencie pojawienia się jakichkolwiek problemów eksploatacyjnych, takich jak zgaśnięcie płomienia czy zanik ciągu kominowego, kominek zostaje automatycznie wyłączony, a dopływ gazu odcięty.
Niebagatelne znaczenie, zarówno dla zajmowanej powierzchni, jak i czasu oraz wysiłku wkładanego w obsługę urządzenia ma brak tradycyjnego opału. Nie musimy zajmować miejsca na jego składowanie, zarówno poza mieszkaniem, jak i w pokoju, w którym znajduje się nasz kominek. Nie ma również potrzeby donoszenia owego opału, co w przypadku urządzeń spalających np. drewno jest jednak czynnością wymagającą nieco siły i czasu.
Wkład z zamknięta komorą spalania nie wymaga komina – wystarcza przewód powietrzno-spalinowy. To zaś oznacza, że nie tracimy czasu na prace budowlane, a w przypadku instalowania kominka w już eksploatowanym domu czy mieszkaniu – nie fundujemy sobie remontu, po którym trzeba się sporo nasprzątać.
Kominek, zasilany gazem ziemnym lub LPG, możemy umieścić w miejscu, do którego mamy łatwy dostęp. Wewnętrzna powierzchnia szyby wkładu nie ulega zabrudzeniu sadzą, nie wymaga czyszczenia również komora paleniska i nie wynosimy popiołu.
Współcześnie produkowane kominki gazowe, są tak skonstruowane, że ich obsługa jest niemal w pełni zautomatyzowana. Nie potrzebujemy też czasu, aby rozpalić ogień. Wystarczy pstryknięcie zapalarką zasilaną z baterii, mechaniczną, bądź pilotem.
Pracę większości kominków gazowych można kontrolować za pomocą pilota radiowego, który umożliwia m.in. takie regulowanie wielkości płomienia, aby w pomieszczeniu była utrzymywana jednakowa temperatura. Jest to możliwe dzięki termostatowi i szczególnie przydatne w sytuacji, gdy chcemy, aby nasz kominek funkcjonował jako urządzenie grzewcze, a nie tylko jako ozdoba salonu.
W momencie pojawienia się jakichkolwiek problemów eksploatacyjnych, takich jak zgaśnięcie płomienia czy zanik ciągu kominowego, kominek zostaje automatycznie wyłączony, a dopływ gazu odcięty.Wkłady kominków gazowych są tak zaprojektowane, aby wyeliminować możliwość awarii, oczywiście pod warunkiem, że dokona się fachowej instalacji.