Jednym z podstawowych składników kopiowania jest dbałość o czystość samego urządzenia, a w szczególności chodzi o miejsce stykania diapozytywów skanowanych z urządzeniem. Przeważnie jest to płyta szklana, którą należy umiejętnie czyścić oraz dbać o ogólną jakość, na przykład brak drobinek.
Profesjonalne podejście i szeroka wiedza z zakresu skanowania negatywów oraz profesjonalny sprzęt i umiejętność wykorzystania potencjału i wiedzy osoby skanującej to klucz do powodzenia i zadowolenia każdego klienta.skanowanie, skanowanie slajdów, skanowanie slajdów wrocław
Posiadanie dobrego skanera to jeden z najważniejszych wyznaczników, które później będą decydowały na jakości naszych skanów. Nie mniej także od naszego stopnia wtajemniczenia będzie bardzo wiele zależało, jaki będzie finalny efekt naszej pracy ze skanerem i diapozytywami. Oczywiście każdy dokument typu graficznego, który otrzymamy w efekcie skanowania, możemy poddać dalszej obróbce. Jednakże często zły tryb skanowania i późniejsza niewystarczająca jakość grafiki zablokuje nam pole pracy w programie rekonstrukcyjnym.
Z poziomu programu obsługującego skanowanie możemy także w większości przypadków dokonać wyboru obszaru, w którym ma zostać przeprowadzone odzyskiwanie. Pozwoli nam to na automatyczne otrzymanie żądanego obszaru bez dodatkowego nakładu pracy w czasie edycji w programach korygujących. Także sam diapozytyw, który ma być skanowany powinien być wyczyszczony od zabrudzeń czy kurzu. Zwłaszcza przy skanowaniu tradycyjnych przeźroczy należałoby zadbać, aby nie były one przetłuszczone lub nie miały odciśniętych palców, ponieważ może to bardzo negatywnie wpłynąć na jakość wyników
Często już na poziomie digitalizacji możemy wyeliminować niektóre negatywne sfery, na przykład zadrapania, pęknięcia, przyprószenia kurzem, utratę kolorów, ostrość diapozytywów. Obecne skanery a raczej algorytmy zastosowane w programach graficznych i oprogramowaniu sprzętu potrafią nam zniwelować wszelkiego typu niepożądane efekty.