Atrakcje agroturystyczne Kleszczewo

Gmina Kleszczewo graniczy z Poznaniem wzdłuż jego południowo-wschodniej granicy. Ponadto sąsiaduje z gminami: Swarzędz (od północy), Kostrzyn (od wschodu), Środa (od południowego – wschodu i Kórnik (od południa). Siedzibą władz gminy jest wieś gminna Kleszczewo, oddalona od centrum Poznania o 20 km, od miasta Kórnika o 12 km, od miasta Środa o 14 km oraz od miasta Kostrzyn o 8 km. Przez teren gminy przebiega autostrada A-2, a w przyszłości poprowadzony zostanie także szlak ekspresowy S–5.

Powierzchnia gminy Kleszczewo wynosi 74,8 km2 (7.477 ha), z czego tereny zabudowane i zainwestowane zajmują około 8%, a pozostały obszar to tereny otwarte, użytkowane w różny sposób: wody powierzchniowe, kompleksy leśne, użytki rolne oraz nieużytki i tereny niezagospodarowane. Gmina Kleszczewo to gmina rolnicza, jednak z wyraźnie określoną perspektywą wielokierunkowego rozwoju.

Gmina Kleszczewo położona jest w całości na obszarze płaskiej i całkowicie pozbawionej lasów Równinie Wrzesińskiej. Nieco większe różnice poziomów występują jedynie na zachodnim krańcu gminy, gdzie teren opada ku dolinie strumienia Michałówka. W tym miejscu znajduje się najniższy punkt gminy – 71 m n. p. m. Z kolei najwyżej położone miejsce (102 m n. p. m.) gminy można znaleźć na wschodnim skraju gminy w rejonie wsi Markowice.

Dwór w Nagradowicach pochodzi z ok. 1910 r. Z architektonicznego punktu widzenia jest to piętrowy budynek z wejściem umieszczonym w fasadzie bocznej, ozdobiony arkadowym portykiem ujętym w kolumny. W pobliżu dworu znajdują się zabudowania folwarczne z XIX/XX w. Dwór otoczony jest parkiem krajobrazowym (pow. 2,3 ha) ze starodrzewiem, m.in. lipy oraz stawem, rozplanowany w II poł. XIX w. Obecnie dwór został odnowiony i należy do Stacji Hodowli Roślin Nagradowice.

W skład gminy Kleszczewo wchodzi szesnaście miejscowości, w tym dwanaście sołectw: Bylin, Gowarzewo (wraz z miejscowościami Szewce i Tanibórz), Kleszczewo (wraz z miejscowością Lipowice), Komorniki, Krerowo (wraz z miejscowością Bugaj) , Krzyżowniki, Nagradowice, Markowice, Poklatki, Śródka, Tulce oraz Zimin.

Najwcześniejsze informacje dotyczące historii gminy Kleszczewo pochodzą z przełomu XIII oraz XIV w. Na podstawie zapisów w dokumentach datowanych na tamten okres wiadomo, iż do najstarszych miejscowości należą: Kleszczewo (1218 r.), Krerowo (1257 r.), Nagradowice (1268 r.), a także Taniborz (1292 r.). Podane daty okreslają pierwsze wzmianki o miejscowościach.

Możliwość komentowania jest wyłączona.