Zabytki i atrakcje w gminie Szczecinek

Zamek książęcy, ul. Mickiewicza 2. Wygląd pierwszego zamku książąt pomorskich z pocz. XIV wieku nie jest znany, podobnie jak jego budulec, przypuszcza się jednak, że mógł posiadać budynek murowany. Południowe skrzydło zamku pochodzi z XIV w. Przebudowany na początku XVII w. na nowożytną siedzibę książęcą, przez kilka dziesiątków lat stanowił tzw. wiano dla wdów po panujących książętach. Przez wiele lat mieszkała tu zasłużona dla miasta księżna Jadwiga Brunszwicka.

W okresie międzywojennym Szczecinek nazywany był Perłą Pomorza Zachodniego. Położony jest niezwykle malowniczo – wśród lasów, pomiędzy dwoma jeziorami Trzesiecko i Wielimie. Liczące 40 tysięcy mieszkańców miasto Szczecinek ma powierzchnię 3,7 km2, z czego 1/5 stanowią tereny zamieszkane. Pozostałą część powierzchni zajmują tereny pod inwestycje oraz lasy i jeziora.

Władze miasta Szczecinek wspierają rozwój miasta poprzez zaangażowanie na rzecz sektora przemysłowego i turystycznego. Troską magistratu jest maksymalna ochrona środowiska oraz aktywne wsparcie przedsiębiorstw poprzez pomoc publiczną. Start nowym przedsiębiorstwom umożliwia niemal pełna infrastruktura dostępna na terenie miasta.

Od strony gospodarki komunalnej Szczecinek jest rozwiązaniem wręcz modelowym. Czytelny jest podział obowiązków i struktura firm, będących spółkami skarbu gminy. Zajmują się one dostarczaniem wody i odbiorem ścieków , dostarczaniem energii cieplnej , zbieraniem odpadów , administrowaniem budynkami komunalnymi oraz komunikacją publiczną.

Niedaleko kościoła NNMP w Szczecinku, po drugiej stronie rzeki, znajduje się kolejny zabytek: zamek książąt pomorskich, który w wyniku późniejszych przeróbek (wieki XVI oraz XIX i XX) nie zachował swojego średniowiecznego charakteru. Również nad rzeką znajduje się też kolejny budynek godny uwagi: stary spichlerz szachulcowy.

Wieża gotycka ul.Ks.Elżbiety. Pozostałość po kościele św. Mikołaja. To właśnie na tę budowlę przeznaczono materiał z rozbiórki klasztoru Marientron. Zbudowany w XVI w. kościół, rozebrano w 1909 r., pozostawiając wieżę. Od 1914 r. mieści się w niej Muzeum Regionalne. Dodatkową atrakcją dla turystów są schrony bojowe – ul. Kościuszki (wylot na Barwice).

Możliwość komentowania jest wyłączona.