Inaczej będzie wyglądała poszukiwanie wymagań w przypadku systemu dedykowanego, tj. napisanego dla konkretnej firmy, a aplikacjami istniejącymi już na rynku (gotowymi napisanymi, powielanymi). W przypadku dedykowanych analiza posłuży do konfiguracji systemu informatycznego W rozwiązaniach pudełkowych analiza posłuży do wyboru istniejących już rozwiązań i wybrania systemu najpełniej w pełni spełniającego oczekiwania wymagania przyszłych użytkowników userów.
Ważne jest przeprowadzenie szkolenia informatycznego oraz dostosowanie oprogramowania dla firm do aktualnie analizowanej firmy. Jeśli zajdzie taka koniczność może konieczna bedzie zmiana wersji .
Jaka jest jakość oprogramowania a w Polsce? Na pojęcie jakości oprogramowania składa się szereg czynników, np. ilość realizowanych zadań, jakość i szybkość serwisu producenta, łatwość użycia(ergonomia), kontakt z użytkownikiem, itp. Wg mojej oceny to rozwiązania pudełkowe mają lepszą jakość i bardzo dobry wpsółczynnik jakości do ceny.
Konieczne jest uświadomienie sobie celu, jaki ma być zaspokajany za pomocą systemu informatycznego. Powinno się przeprowadzić wykonać analizę zadań realizowanych w danym badanym obszarze, który będziemy usprawniać naprawiać.
Proszę uważać na opór czynnika ludzkiego, który czasem potrafi położyć wdrożenie. W takim oporu konsultant powinien wykazać cierpliwość i entuzjazm, aby zachęcić do nowego. Ekstremalnie wymagane jest wsparcie Zarządu firmy w której przeprowadzane jest wdrożenie.
Proces analizy wymagań i potrzeb jest niezwykle istotny dla poprawnego dobrego uruchomienia i późniejszej pracy systemu informatycznego
Na początek należy zrobić wstępna listę interesujących nas systemów, następnie powinno się obejrzeć kilka pokazów oprogramowania. Wg mojej oceny dobrze dopasowane rozwiązanie warte jest swojej ceny.
Opcja napisanego systemu można uzasadnić chęcią cięcia kosztów zakupu i utrzymania oprogramowania softu, uniknięcia ryzyka niepowodzenia wdrożenia systemu (współczynnik ryzyka niepowodzenia w systemach dedykowanych jest znacznie wyższy niż przy gotowych aplikacjach)