WordPress daje alternatywę tworzenia strony w kilka osób. Nie ma to jak blog koedukacyjny. Ale WordPress to nie tylko blog. Przy odrobinie wprawy można z WP stworzyć solidny serwis. Wystarczą schematy wordpress.
Instalacja WordPress’a jest niezwykle prosta i trwa zaledwie kilka minut. Jedyne wymagania to hosting, który posiada PHP w wersji 4,3 lub wyższy oraz MySQL w wersji 4,0 lub wyższy.
Administracja stroną jest intuicyjne i bardzo czytelne. Obsługa przypomina pracę w Microsoft Word.
Jest przyjazny użytkownikowi, używając schematy wordpress, czyli motywów. Tak przyjemnego i przejrzystego panelu admina nie widziałem. Wystarczy kilka chwil klikania, by go opanować i zobaczyć, co do czego przyłatać.
Wordpress ma ogromne możliwości przebudowy. Wszystko odbywa się za pomocą pluginów. Dzięki nim można poprawić praktycznie wszystko, od dogrania schematów z wordpress-themes.eu po przerobienie WP w sklep internetowy.
Aby prowadzić swój blog oparty na wordpress’ie nie musisz znać elementów programowania. WordPress jest przyjazny dla wyszukiwarek. Strony indeksują się szybko oraz ustawiają. Szablony wordpress są ciekawe.
Do wersji 3.0 WordPress umożliwiał instalację tylko jednego bloga na stronie. Równolegle istniała odmiana będąca platformą blogową – WordPress Multi-User (WPMU). WordPress umożliwia obsługę większej liczby serwisów na tej samej bazieplatformie SQL.
Może wyglądać zależnie od schematu. Wystarczy dograć nową skórkę. W Internecie jest ich mnóstwo. Wystarczy znać xhtml i css oraz odrobinę angielskiego, by poczytać w dokumentacji, co, gdzie trzeba wkleić.
Tworząc bloga warto rzucić okiem na szablony wordpress. Odwiedzający mogą skomentować każdy Twój artykuł. Jest możliwa dyskusja z innymi poprzez swojego bloga i informowanie ich o tym za pomocą trackback, wymienianie się ze znajomymi adresami.
W wersji 2.7 ponownie poprawiono panel administracyjny, tym razem we współpracy z dziesiątkami tysięcy użytkowników wersji testowej i po wysłuchaniu uwag społeczności skupionej wokół WordPressa. W wersji 2.8 wprowadzono dużo zmian w kodzie.
W wersji 3.0 złączono dwie linie rozwojowe (WordPress oraz WPMU) w jedną, rezygnując w ten sposób z podziału na wersję standardową i platformę blogową. Ponadto w wersji 3.0 jako nowy standardowy temat wprowadzono szablon wordpress „Twenty Ten” zamieniając znany od wersji 1.5 niebieski motyw graficzny „Kubrick”.