Dobre wycieraczki to bezpieczna jazda

Przed własnoręcznym montażem nowych wycieraczek upewnijmy się czy rzeczywiście będą pasowały. Sprawdźmy ich rozmiar oraz mocowanie. Warto zapoznać się również z instrukcją montażu. Pamiętajmy aby po podniesieniu ramion położyć na szybie materiał amortyzujący ewentualne ich samoczynne opadnięcie. Karton czy zwinięty ręcznik mogą nas uchronić przed zbitą szybą.

Pierwsze na świecie wycieraczki samochodowe zostały wyprodukowane w 1908 roku. Od tamtej pory wiele się zmieniło w ich budowie. Dzisiaj mamy nowe modele piór wycieraczek: bezprzegubowe, hybrydowe, ze spojlerem i wiele innych. Jednak sposób i zasada działania pozostają takie same. Obliczona na pół miliona cykli gumka wycieraczki ma dokładnie zbierać wodę z szyby, nie pozostawiać przy tym smug oraz pracować bezgłośnie.

Warto zadbać o właściwą eksploatację wycieraczek. Pamiętajmy, że wycieraczki nie służą do usuwania zaschniętych owadów czy ptasich odchodów. Dlatego też szybę należy utrzymywać w czystości zbierając zaschnięte zabrudzenia właściwymi do tego środkami. Zimą wystarczy czasem kilka cykli wycieraczki na zamarzniętej szybie aby uszkodzić nawet najbardziej wytrzymałe pióra wycieraczek. Użyjmy wcześniej odmrażacza, skrobaczki, włączmy ogrzewanie.

Przeciętny kierowca często zadaje sobie pytanie – jakie wycieraczki do szyb będą najlepsze. Jedno jest pewne – unikajmy najtańszych produktów. Wykonane są ze słabych materiałów co nie idzie w parze ani z jakością ani z trwałością. Wybierajmy produkty znanych firm specjalizujących się w produkcji części samochodowych.

W każdym pojeździe pióra wycieraczek to istotny element wyposażenia. Przede wszystkim dlatego, że ich sprawność wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo i komfort jazdy samochodem. Zużyte wycieraczki dają nam się we znaki szczególnie w godzinach wieczornych. Wystarczy lekka mżawka aby powstałe smugi na szybie skutecznie uniemożliwiały bezpieczną jazdę.

Wbrew opinii, że wycieraczki powinno się wymieniać wiosną należy je zdemontować, gdy powstaną pierwsze symptomy ich zużycia. Złe zbieranie wody, głośna praca czy naderwane pióro to sygnały ostrzegawcze. Uszkodzona wycieraczka może spowodować trwałe, niemożliwe do usunięcia rysy na szybie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.