Usługi transportowe

Podstawowy termin przedawnienia przewidziany w art. 77 ust. 1 tej ustawy wynosi 1 rok. W zależności od podstawy roszczenia różne są jednak daty rozpoczęcia biegu przedawnienia. Są to m.in. w przypadku utraty przesyłki – dzień, w którym uprawniony mógł uznać przesyłkę za utraconą, w przypadku ubytku, uszkodzenia lub zwłoki w dostarczeniu – dzień wydania przesyłki zaś w przypadku szkód nie dających się z zewnątrz zauważyć od dnia protokolarnego ustalenia ://uslugitransportowe.info]szkody.[/link]

Należności te są zarówno od kontrahentów krajowych, jak i zagranicznych.
W jaki sposób można zaliczyć te należności do kosztów podatkowych?Jak w transporcie liczy się okres przedawnienia? Czy rok od daty wystawienia faktury, wykonania usługi czy od terminu płatności wskazanego na fakturze? Jakie dokumenty firma powinna posiadać, aby móc wyksięgować te faktury, które wcześniej zaliczone były do przychodu?

Czy jest możliwość odzyskania VAT-u od faktur krajowych? Od 2011 r. spółka jest na pełnej księgowości.Odpowiedź eksperta.Termin przedawnienia i moment, od którego rozpoczyna się bieg terminu przedawnienia zależy od rodzaju usługi świadczonej przez spółkę (czy jest to transport krajowy czy międzynarodowy) oraz przyczyny niewykonania postanowień umowy transportu.

Przedawnionych wierzytelności co do zasady nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. W kwestii VAT, jeśli od daty wystawienia faktur dokumentujących wierzytelności, o których mowa w pytaniu nie upłynęły 2 lata licząc od końca roku, w którym zostały wystawione, przy spełnieniu określonych warunków spółka będzie mogła skorzystać z tzw. ulgi na złe długi i dokonać korekty podatku należnego wykazanego w tych fakturach.fakturach.

Kwestia przedawnienia
Ogólny termin przedawnienia roszczeń z działalności gospodarczej uregulowany jest w art. 118 kodeksu cywilnego i wynosi 3 lata. Znajduje jednak zastosowanie, gdy przepisy szczególne nie stanowią inaczej. Roszczenie musi przysługiwać podmiotom, które profesjonalnie i zarobkowo trudnią się działalnością gospodarczą, natomiast „charakter” osoby zobowiązanej do zaspokojenia wierzyciela nie ma znaczenia. Poza tym roszczenie musi wiązać się wprost z prowadzeniem tej działalności.

Przepisem szczególnym w stosunku do roszczeń z działalności gospodarczej jest każdy przepis ustawy (zarówno kodeksowy, jak i pozakodeksowy) przewidujący inny, krótszy termin przedawnienia określonych typówroszczeń.
Przepisami szczególnymi są również w tym przypadku przepisy ustawy prawo przewozowe, które znajdują zastosowanie we wszystkich przewozach krajowych z wyjątkiem lotniczego, morskiego i konnego.

Możliwość komentowania jest wyłączona.