Frezy modułowe ślimakowe są wykonywane ze stali szybkotnących. Mają ostrza zataczane, a ich rowki wiórowe są z reguły śrubowe. Frezy modułowe ślimakowe są wytwarzane jako: zdzieraki, (do wstępnej obróbki uzębień), półwykańczaki (do obróbki uzębień obrabianych, następnie wiórkowaniem lub szlifowaniem), wykańczaki (obrabiające uzębienia finalnie).
Obróbka końcowa kół zębatych w stanie twardym, a więc kół będących po obróbce cieplnej, wykonuje się przede wszystkim w celu usunięcia ewentualnych odkształceń, jakie powstały w czasie obróbki, oraz dla poleszenia klasy dokładności. Obróbka końcowa kół zębatych w stanie twardym wykonywana jest poprzez szlifowanie, docieranie lub gładzenie (honowanie).
Mała dokładność nacinania uzębień metodami kształtowymi jest spowodowane trudnością wykonania dokładnego zarysu narzędzia oraz trudnością ustawienia narzędzia w płaszczyźnie symetrii wrębu, co w rezultacie daje zęby przesadzone. Ponadto dużą rolę spełnia wielkość zagłębienia narzędzia, gdyż nieprawidłowe zagłębienie zniekształca zarys zęba.
Do wad metody kształtowej nacinania uzębień zalicza się również konieczność stosowania dużej liczby narzędzi. Wymaga ona innego narzędzia dla każdej liczby zębów, dla każdego modułu i kąta przyporu. Praktycznie warunki te nie są tak ściśle przestrzegane, co powoduje obniżenie dokładności tej metody.
Metoda kopiowego wykonywania uzębień jest to metoda obróbki dzisiaj bardzo rzadko stosowana. Polega ona na odwzorowaniu na obrabianym przedmiocie zarysu kopiału. Zarys zęba otrzymuje się przesuwając narzędzie wraz z saniami narzędziowymi według kopiału. Czynności te wykonuje się w zasadzie tylko na strugarkach do obróbki kół walcowych o dużych modułach.
Dłutowanie jako rodzaj obróbki na dłutownicach uniwersalnych jest rzadko stosowany, gdyż należy ono do metod mało wydajnych. Inaczej sytuacja wygląda na dłutownicach specjalnych, na których dłutowanie odbywa się liczbą noży równą liczbie wrębów koła.
Nacinanie zębatek metodami kształtowymi jest obrabiane za pomocą: frezów modułowych krążkowych i trzpieniowych, kształtowych noży dłutowniczych i przeciągaczy. Metody kształtowe należy uważać za zastępcze, ponieważ są mało dokładne.