meble szkolne, meble przedszkolne

To jest kolejny krótki tekst o warunkach w polskiej szkole. Wiadomo, że z biegiem czasu sytuacja stopniowo ulega poprawie. Pisałam już o pomocach dydaktycznych (również na innych blogach), teraz chciałabym skupić się na ciekawym zagadnieniu, dotyczącym wyposażenia – na meblach.

Uczniowie spędzają w szkole dużo czasu – im dalszy stopień edukacji, tym więcej. Najdłużej trwają w pozycjo siedzącej, która jak wiadomo, nie sprzyja zachowaniu kręgosłupa w pełnym zdrowiu.

Wady postawy zdarzają się u dzieci i młodzieży coraz częściej. Właśnie dlatego, że zamiast aktywności fizycznej, dominuje tryb siedzący. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby ławki i krzesła były dostosowane swoją budową do anatomii człowieka. Przy tak długim czasie spędzonym w pozycjo siedzącej – jeśli kręgosłup nie ma odpowiedniego podparcia – może dojść po wielu latach do poważnych zmian zwyrodnieniowych.

Niestety – większość mebli (zwłaszcza krzeseł i ławek) w szkole, nie jest zbyt dobrze dostosowana. Do tego dochodzi brak odpowiedniego krzesła w domu (np. przy komputerze) i wada postawy gwarantowana.

Meble znajdujące się w szkole, czy przedszkolu powinny spełniać konkretne normy. Lakiery nie mogą być alergizujące, tworzywo nie może być niebezpieczne (zwłaszcza w przedszkolu). Drewniane meble maja pewne wady – właściwie używane są trwałe, ale jednak dzieci mogą je łatwo uszkodzić – porysować, przewrócić, zrobić „zadziory”. A wtedy łatwo o drzazgę. meble szkolne, meble przedszkolne

Ogólnie – szkolne ławki szybko ulegają zniszczeniu. Niestety najczęściej powodują to sami uczniowie – rysują na nich markerami, albo ostrym przedmiotem tworzą głębokie rysy, których nie da się usunąć. Nawet najbardziej twarde drewno – niezależnie od tego czy lite, czy fornirowane – nie będzie odporne na przejawy wandalizmu. Z tego powodu często szkole nie opłaca się wymieniać starych mebli na nowe – po prostu i tak ulegają szybkiej degradacji. Co prawda nie zmniejsza to ich walorów użytkowych (zazwyczaj), ale prezentuje się nie najlepiej.

Ogólnie – to nie jest łatwa decyzja. Zwłaszcza w szkołach, do których uczęszcza rozwydrzona młodzież.

Możliwość komentowania jest wyłączona.