Proces przemian drogą do sukcesu firmy

Procesem restrukturyzacja przedsiębiorstwa nazywamy przeprowadzenie intensywnych zmian w firmie, obejmujących zarówno kwestie organizacyjne, jak i aktywa oraz pasywa przedsiębiorstwa. Głównym celem jest rekonstrukcja, wzmacniająca pozycję firmy oraz zwiększająca jej wartość. Restrukturyzacja jest równoważna z transformacją.

Na działanie organizacji składa się kilka istotnych aspektów takich jak zakres działania, struktura kapitałowa czy organizacja wewnętrzna. Gdy firma przestaje właściwie funkcjonować przynajmniej w jednej z tych sfer i konieczna jest radykalna zmiana pojawia się temat restrukturyzacji. Głównym celem zmian jest przywócenie równowagi wewnętrznej i zewnętrznej firmy.

Wyróżnia się cztery główne typy restrukturyzacji. Zaliczamy do nich restrukturyzację kreatywną, antycypacyjna, dostosowawczą oraz naprawczą. Restrukturyzacja kreatywna polega na wprowadzeniu określonych zmian w przedsiębiorstwie, których wyniki będą widoczne dopiero po jakimś czasie. Restrukturyzacja anycypacyjna zakłada porównanie własnych możliwości z konkurencją. Restrukturyzacja dostosowawcza polega na niezwłocznej zmianie funkcjonowania przedsiębiorstwa w celu osiągnięcia jego stabilizacji. Restrukturyzacja naprawcza ma na celu naprawę, stabilizację przedsiębiorstwa oraz osięgnięcie dodatniego bilansu.

Do przyczyn, które kwalifikują przedsiębiorstwo jako wymagające poddania się procesowi restrukturyzacji należą między innymi brak pełnej kontroli kadry managerskiej i zarządzającej nad procesami w podległych departamentach, wysoce materiało i energochłonna produkcja, nieskorelowana z budżetem projektu w końcowym rezultacie, nieefektywny lub całkowity brak zarządzania wolnymi środkami firmy, nieefektywne kampanie rekrutacyjne oraz marketingowe.

Proces zmian jakim jest restrukturyzacja wyzwalany jest poprzez krytyczne sygnały wewnętrzne i zewnątrzne. Stanowi całokształt przedsięwzięć zmierzających do zmian strukturalnych i funkcjonalnych. Powinien prowadzić do odnowienia i poprawy efektywności działania oraz stworzenia perspektyw rozwojowych. Firma po procesie restrukturyzacji powinna charakteryzować się nową jakością rozwiązań i nowoczesnością.

Możliwość komentowania jest wyłączona.