Dużą uwagę odnośnie szacowanie przewidywanej żywotności (choćby rozwiązując test na długość życia) przykłada się do stosowania wszelkiego rodzaju używek. Zalicza się tu głównie papierosy (powodujące choroby płuc i krtani), alkohol (niszczona wątroba) oraz miękkie i twarde narkotyki, wpływające na działanie mózgu i układu nerwowego.
Niezwykle ważnym elementem decydującym o długości życia jest waga. Jeżeli przekracza ona rozsądne granice, radykalnie podnosi się ryzyko chorób, a tym samym przedwczesnej śmierci. Test na długość życia, wykorzystywany przez firmy oferujące ubezpieczenia na życie, kładzie duży nacisk właśnie na problem związany z otyłością. Niedowaga również bywa groźna, ale nie powoduje jednak aż tylu różnych schorzeń.
Z pewnością wiesz o przykrych konsekwencjach życia w stresie. Być może nawet doświadczasz tego osobiście. Jeśli zadajesz sobie pytanie: „kiedy umrę?” i jednocześnie zależy Ci na jak najpóźniejszej perspektywie przeniesienia się na tamten świat, powinieneś rozważyć zmianę trybu życia, jeśli dostarcza Ci ono za dużo stresu. Możesz to osiągnąć np. zmieniając miejsce zatrudnienia lub porządkując swoje życie osobiste.
Tym, co znacznie skraca lub może skrócić ludzkie życie są choroby dziedziczne. Oczywiście dużo zależy od rodzaju schorzenia, bo jak powszechnie wiadomo są przypadki łagodne i uleczalne, ale także te ciężkie. Dzisiejsza medycyna potrafi radzić sobie nawet z najtrudniejszymi przypadłościami znacznie wydłużając życie pacjentów. Niemniej np. rozwiązując test na długość życia będziesz musiał podać, czy chorujesz bądź też masz w rodzinie kogoś takiego.
Jeśli interesuje Cię Twoja data śmierci, pewnie domyślasz się co może wpływać na długość życia. Tych czynników jest wiele, ale bardzo znaczącym jest bez wątpienia styl życia, a konkretnie aktywność ruchowa. Jej brak niestety negatywnie wpływa na zegar biologiczny. Uprawianie sportów, nawet w formie zwyczajnego biegania, to dobra metoda na zyskanie kilku dodatkowych lat.