Efektem końcowym są dwuwymiarowe, cyfrowe obrazy, które stanowią swego rodzaju fotografię trójwymiarowego świata, zaprojektowanego i wykonanego w programie graficznym.
Używając nowoczesnych metod 3D archeolog może testować swoje hipotezy, budować fotorealistyczne modele budynków, grobów czy chociażby poszczególnych zabytków. Dzięki programom do grafiki trójwymiarowej możemy rekonstruować „wirtualną” przeszłość.
Zaawansowane oprogramowanie do tworzenia grafik trójwymiarowej i animacji wykorzystują głównie twórcy gier, programów telewizyjnych, filmów, produkcji cyfrowych oraz wizualizacji architektonicznych. Dzięki takim programom jak 3ds Max, Maya czy Blender można tworzyć realistyczne postacie, płynne efekty specjalne, wizualnie atrakcyjne gry, a także najwyższej jakości sekwencje przeznaczone do filmów i telewizji.
W dobie notebooków, aparatów cyfrowych i rzutników multimedialnych tylko interaktywny, ekscytujący obraz 3D przemawia do młodego pokolenia. Dlatego też w edukacji, do celów popularnonaukowych czy muzealnictwie taka trójwymiarowa rekonstrukcja przeszłości powinna pojawiać się jak najczęściej.
Coraz chętniej po oprogramowanie 3D sięgają archeolodzy. Tak, jak w XX wieku fotografia stała się integralną częścią archeologii, tak w XXI wieku modelowanie 3D powinno stać się jedną z podstawowych technik używanych przez archeologów w swoich badaniach, opracowaniach, jak i edukacji. Jest to nieocenione narzędzie do rekonstrukcji obiektów oraz zabytków archeologicznych, a także do analizy i interpretacji przeszłości. Pozwala ono tworzyć trójwymiarowe modele, które można przetwarzać na wszelakie sposoby
Dzięki zastosowaniu oprogramowania do grafiki 3D udało się zrekonstruować warsztat garncarski, technologia dzięki której można osiągnąć tego typu rezultaty jak na stronie archeografikjest bardzo nowoczesna wykorzystuje najnowocześniejsze osiągnięcia w grafice trójwymiarowej dzięki którym powstają realistyczne dzieła. Jednym z pięknych przykładów jest Halsztacki grób komorowy który można zobaczyć tak jak by zdjęcie zostało wykonane dopiero co wczoraj. Piękne realistyczne ujęcie naczyń w grobie pokazuje jak ludzie z przed wieków grzebali swoich zmarłych. Dzięki technologi 3D także my dzisiaj możemy to podziwiać.