Jesteś smakoszem naleśników? Lubisz je konsumować? Podajesz je na mnóstwo sposobów? Jeżeli tak, to na pewno ciekawi cię skąd w ogóle wywodzą się naleśniki.
Historia naleśników nie jest niezawikłana ponieważ te powszechne ale pełne potencjału danie zaczęto jeść w wielu państwach jednocześnie. Dziś uważa się, iż macierzystym krajem naleśników jest dawne Imperium Rzymskie. Jednakże te smaczne placuszki podawano w wielu miejscach geograficznych, także w Azji.
Początkowo przepis na naleśniki był niewyszukany. Receptura przewidywała jedynie wykorzystanie dwóch składników mąki i wody. Z czasem zaczęto eksperymentować. W każdym państwie wprowadzano własne innowacje, dzięki którym modyfikowano popularny przepis Naleśniki w Niemczech sporządzano z dodatkiem jaj, a w Anglii stosowano dodatek piwa, na ziemiach polskich maślanki, która nadawała naleśnikom specyficznego, kwaśnego smaku. Naleśniki nie są uważane niestety za potrawę wyszukaną, zwłaszcza w Polsce. A szkoda, bo potencjał naleśników tkwi w ich nadzieniu. Im bardziej wysublimowany farsz, tym naleśniki smaczniejsze.
Obok naleśników popularnym, bo bardzo szybkim daniem jest omlet Przepisy na tę nieskomplikowaną potrawę jajeczną są naprawdę zróżnicowane. Zwykle jemy go z warzywami czy też wędliną. Dzieci jednakże uwielbiają słodkie warianty, na przykład z tofii, czekoladą, owocami albo dżemem. Przepis na omlet nie jest skomplikowany. Jaja miesza się z małą ilością mąki, wody albo mleka a następnie smaży na patelni. Można powiedzeć, że omlet jest szybszą wersję popularnego ciasta naleśnikowego.