Większość systemów fotowoltaicznych wyposażonych w panele słoneczne wyposażone są również akumulator żelowy. Akumulator wykorzystywany jest do gromadzenia energii słonecznej i oddawania jej w np w nocy kiedy panele solarne nie pracują. Baterie w technologi AGM i GEL oferują dużo lepszą żywotność niż akumulatory kwasowe i są przeznaczone do pracy cyklicznej.
Panele słoneczne występują w kilku wersjach. Najczęściej spotykane modele to 10W, 20W, 40W, 80W, 130W, 240W. Różni je rozmiar oraz moc jaką wytwarzają. Te najmniejsze panele słoneczne wykorzystywane są do generowania energii dla żarówek energooszczędnych\oświetlenie energooszczędnego i LED. duże panele wykorzystywane są do ładowania większych baterii żelowych i do obsługi inwerterów.
Ogniwa słoneczne cechują się bardzo wysoką wytrzymałością. Ich żywotność po 10 latach pracy spada tylko o 10% po kolejnych 25 latach spada o kolejne 15%. Tak długa żywotność ogniw słonecznych sprawia, że systemy słoneczne pracują wydajnie przez długi okres i szybko zwracają poniesione koszty instalacji.
Aktualnie ogniwa słoneczne i systemy słoneczne ciągle tanieją. Dzięki coraz niższym cenom zarówno sprzętu jak i montażu stopa zwrotu jest osiągana w coraz krótszych terminach. W latach 2013-2015 r. przewidywany jest największy boom na instalacje ogniw słonecznych a od roku 2015 r. unia europejska nakłada dyrektywę na nowo wykonane budynki i obowiązek wyposażenia ich zasilanie energią odnawialną na poziomie 15% całego zapotrzebowania budynku.
Ważnym czynnikiem przy systemach ogniw słonecznych są przewody. Trzeba zwrócić uwagę aby przewody było możliwie jak największego przekroju oraz zadbać aby odległość między panelem słonecznym a regulatorem ładowania nie była zbyt duża. Tak samo odległość między regulatorem ładowania a baterią. Podyktowane jest to faktem spadku napięcia na zasilaniu stałym. Z każdym metrem napięcie jest coraz niższe przez co straty coraz większe. Dlatego warto pilnować aby system słoneczny był wyposażony w odpowiednie grube miedziane przewody.