Ustawa o ochronie środowiska nakłada na wytwórców odpadów przymus składowania materiałów niebezpiecznych w przystosowanych do tego celu miejscach. Wytwórca odpadów powinien zlecić odbiór odpadów i wywóz odpadów firmie zajmującej się transportem i utylizacją materiałów szkodliwych dla otoczenia.
Odbiór odpadów w tym odbiór odpadów niebezpiecznych, a także wywóz odpadów powinien być poparty wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie. Również sposoby zagospodarowania odpadami winny posiadać pewne normy prawne. W Polsce gospodarkę odpadami reguluje ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 roku o odpadach, zaktualizowana w roku 2010. W wielu krajach europejskich w tym w Polsce, utylizacje przeprowadza się specjalnych piecach cementowych.
Należy pamiętać że spośród międzynarodowych klasyfikacji odpadów do najważniejszych zalicza się klasyfikacje przygotowane przez EKG, EWG i RWPG. Według jednolitym podziale lista klasyfikacyjna liczy sobie aż z 27 grup. Podział ten umożliwia orientację w temacie toksyczności, skłaniając jednocześnie przedsiębiorców do rozsądnego zabezpieczenia materiałów. W skład wymogów wchodzi także: wywóz odpadów, odbiór odpadów, odbiór odpadów niebezpiecznych.
Odpady niebezpieczne również podlegają pewnej klasyfikacji. Podstawą każdej systematyzacji środków uznawanych za odpady, w tym za odpady niebezpieczne może być źródło pochodzenia, stan skupienia, skład chemiczny, toksyczność, jak i również stopień zagrożenia dla otoczenia. Odpady te podlegają pogrupowaniu w zależności od źródeł przeznaczenia.
Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia są plagą naszego otoczenia. Proces ich eliminacji z przestrzeni publicznej musi być przeprowadzony w sposób profesjonalny, bez szkody dla fauny i flory, a także dla ludzi zamieszkujących dany teren. Odpady niebezpieczne wytwarzane najczęściej przez przedsiębiorstwa przemysłowe, winny zostać zabezpieczone i unieszkodliwione.