Złoto od zarania cywilizacji posiadało ogromną wartość. Do dziś docenia się jego użyteczność w systemie monetarnym. Obecność złota nie ma wymiaru tylko czysto praktycznego, monety złote zostały wyparte banknotami, a teraz pieniądzem elektronicznym. Złoto inwestycyjne zabezpieczało prawdziwą wartość papierowego pieniądza.
Mimo że kursy złota mogą być zmienne w krótkim okresie, złoto utrzymuje swoją wartość w długim okresie skutecznie broniąc przed spadkiem wartości pieniądza papierowego. Złoto jest niezastąpione w dywersyfikowaniu portfela inwestycyjnego, co pokazała ostatnia sytuacja na rynkach. Cena złota rosła w odpowiedzi na wydarzenia, które obniżały zyski z tradycyjnych inwestycji w akcje, fundusze inwestycyjne i oczywiście obligacje.
Do 1971 roku złoto było podstawą waluty Stanów Zjednoczonych. Dolar był bezpośrednio powiązany ze złotem. Każdy dolar miał ścisłą wartość w złocie. W 1971 roku Stany Zjednoczone w związku z sytuacją gospodarczą zmuszone były dodrukować dolary – prezydent Richard Nixon zerwał sztywną relację dolara do złota. W efekcie uncja złota nie kosztuje dziś 35 dolarów tylko już dawno przekroczyła 1600 dolarów.
Złoto jest także niezastąpione jako instrument finansowy. Oprócz utrzymywania siły nabywczej, złoto inwestycyjne nie podlega podatkowi od inwestycji, który wynosi 19%. Dodatkowo na złoto nie obowiązuje VAT. Powody te decydująco wpływają na atrakcyjność inwestowania w złoto, w przeciwieństwie do takich instrumentów finansowych jak akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne oraz oczywiście – najpopularniejsze w Polsce – lokaty bankowe.
Złoto jest jedyną prawdziwą wartością ratującą życie podczas konfliktów zbrojnych, kryzysów gospodarczych. Jego historyczna wartość pomagała ludziom przeżyć. Uczestnicy rynku złota, a także wszyscy Ci, którzy przekonali się do tego metalu, nazywają go lokatą na niepewne czasy. A skoro używają takiego sformułowania, oznacza to, że żyjemy w bardzo niepewnych czasach, gdyż kurs złota pnie się w górę.