Dezynfekcja, Dezynsekcja, Deratyzacja

Sanityzacja – proces dążący do eliminacji możliwie dużej liczby mikroorganizmów na przedmiotach codziennego użytku, powierzchniach płaskich itp. w gospodarstwie domowym i miejscach publicznych. Sanityzację przeprowadza sie za pomocą zwykłych środków myjących. Proces ten nie daje gwarancji jałowości czyszczonego obiektu.

Para wodna służy do dezynfekcji wcześniej oczyszczonego sprzętu, odzieży, unieszkodliwiania odpadów. Używa się pary wodnej w temperaturze 100–105 °C pod zmniejszonym ciśnieniem (0,5–0,45 atm). Pary wodnej pod normalnym ciśnieniem używa się do odkażania m.in. wyposażenia sanitarnego.

Do dezynfekcji stosuje się metody fizyczne i chemiczne. Czynniki fizyczne używane do dezynfekcji to para wodna oraz promieniowanie.

Sterylizacja, wyjaławianie – jednostkowy proces technologiczny polegający na zniszczeniu wszystkich, zarówno wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych form mikroorganizmów. Sterylizacji można dokonać mechanicznie, fizycznie, bądź chemicznie, najczęściej używa się metod fizycznych. Prawidłowo wysterylizowany materiał jest jałowy – nie zawiera żadnych żywych drobnoustrojów oraz ich form przetrwalnikowych.

promieniowanie używane jest do odkażania. Używa się promieni UV o długości fali 256 nm, które niszczą drobnoustroje w powietrzu i na niezasłoniętych powierzchniach.

Dezynsekcję można wykonać przez zastosowanie środków fizycznych (para, ogień, gorące powietrze, promieniowanie ultrafioletowe), mechanicznych (wyłapywanie, trzepanie, oczyszczanie), chemicznych (środki owadobójcze) i biologicznych (zwalczanie za pomocą innych organizmów żywych).

Wyniki dezynfekcji zależą od trzech czynników. 1 – drobnoustroju – gatunek, liczba, aktywność fizjologiczna. 2 – środka dezynfekcyjnego – właściwości chemiczne i fizyczne, stężenie, czas działania. 3 – środowiska – temperatura, wilgotność, pH, obecność materii organicznej, pułap kationów.

Im dłuższy jest czas działania i im wyższe stężenie środka dezynfekcyjnego (z wyjątkami), tym większa część drobnoustrojów zostanie zniszczona. Ze względu na to, iż środki chemiczne zwykle nie działają w środowisku suchym, ważny jest również stopień ich wilgotności, co jest szczególnie kluczowe w dezynfekcja powietrza.

Możliwość komentowania jest wyłączona.