Będąc właścicielem samochodu musimy pamiętać o jego regularnych kontrolach. I nie chodzi tu wyłącznie o obowiązkowe przeglądy wymagane przez nasze prawo ale również o osobiste doglądanie niektórych części. W skład tego wchodzi chociażby kontrola zawartości płynów silnikowych oraz zużycie i stan opon. Pamiętać trzeba, że im bardziej wiekowe opony tym szybciej rośnie prawdopodobieństwo ich uszkodzenia i tym częściej musimy sprawdzać w jakim są stanie.
Jak powszechnie wiadomo im gorszy stan drogi oraz im mniej sprzyjające warunki pogodowe, tym dłuższa droga hamowania, spowodowana mniejszą przyczepnością opon. Kiedy doliczymy do tego stare i dość mocno zużyte opony, obraz jaki się nam ukaże, powinien przyprawić nas o dreszcze. Z tego powodu nie polecam oszczędzać na dobrych oponach.
Wymiana opon przeważnie odbywa się w fachowych serwisach, gdzie pracownicy są w stanie dokładnie określic stan naszego ogumienia. Ich wymiana w zasadzie zależy od dwóch aspektów. Brane pod uwagę są tutaj wiek opony oraz zużycie jej bieżnika. Przyjmuje się, że opona starza niż 10 lat musi zostać wyrzucona, ponieważ jej parametry znacząco się obniżają. Oczywiście opony, których zużycie bieżnika przekracza 1,6 mm muszą zostać wymienione, co zapisane jest w prawie o ruchu drogowym.
Opony używane, jeśli na takie się zdecydujemy, muszą być przez nas dokładnie skontrolowane. Niestety nie jesteśmy w stanie poznać ich historii oraz powodów ich wymiany przez poprzedniego właściciela. Z takiego też powodu należy zachować stan ograniczonego zaufania.
Samochody nie bez powodu określane są jako studnie bez dna. Należy je nieustannie kontrolować i wychwytywać usterki, które czesto mogą wydawać się nieistotne, mogą realnie zagrozić naszemu życiu na drodze. W razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, należy bez zbędnej zwłoki udać się, czy to do serwisu świadczącego usługi naprawy, czy też samemu podjąć się zlikwidowania takiej nieprawidłowości.