Wielu z nas planuje import auta z terenu UE. Okazyjne kupno auta za granicą to tylko początek zmagań o własne cztery kółka. Po powrocie czeka Cię jeszcze sporo wydatków i wizyty w kilku urzędach, które do najprzyjemniejszych nie należą. Ale czym jest kilka godzin zmarnowanych w kolejce, w zestawieniu z lśniącym i pachnącym, a co najważniejsze własnym samochodem?
Jeżeli już zdecydujemy się na samochód, który do niedawna jeździł za granicą musimy obowiązkowo zapoznać się z wymaganymi przez Polskę formalnościami. Sprowadzanie samochodów niestety nie polega jedynie na wyjeździe za granicę i powrocie w swiom nowym aucie. Zarówno w kraju jego pochodzenia jak i w Polsce będziemy musieli przebrnąć przez długą drogę urzędową, na co warto się przygotować psychicznie.
Mnóstwo ludzi decyduje się na powierzenie sprowadzenia auta profesjonalistom. Kiedy już natrafimy na interesujący nas model, a sami nie mamy czasu lub ochoty na dalekie wyprawy w obce kraje, wyłącznie po to aby odwiedzać w nich urzędy, możemy zlecić to zadanie ludziom, którzy utrzymują się właśnie ze sprowadzania do Polski zagranicznych samochodów. Są to rzecz jasna dodatkowe wydatki, jednak przeliczając je na nasz czas, są one bez porównania niższe.
W Polsce również komisy samochodowe aby zwiększyć obroty zajmują się sprowadzaniem zagranicznych aut. Niestety w ich przypadku są to samochody powypadkowe, które często mają już niewiele wspólnego ze swoim pierwowzorem. Zazwyczaj wybierają okazy za jak najniższą cenę, żeby po sprowadzeniu i oczywiście doprowadzeniu do stanu użytkowania takiego auta, móc sprzedać go z jak największym zyskiem.
Nasi rodacy decydują sie na sprowadzanie samochodów z zagranicy, głównie z Niemiec z kilku powodów. Po pierwsze samochody te po przejechaniu takiej samej ilości kilometrów, są dużo mniej wyeksploatowane niż ich polskie odpowiedniki co jest spowodowane stanem dróg. Po drugie koszt takiego auta wliczając koszty jego sprowadzenia i ogółu opłat, wciaż pozostaje poniżej tych na rodzimym rynku.