Czy wiesz, że w naszym kraju recyklingowi poddawanych jest zaledwie 8% śmieci, podczas gdy w Niemczech jest to aż 68%? 91% naszego składowania odpowiada 1% niemieckiego? Odwrotność danych świadczy o poziomie zaangażowania w ochronę środowiska! Nie wyrzucajmy śmieci na wysypiska, poddawajmy je recyklingowi! Od momentu wejścia Polski do UE polscy przedsiębiorcy muszą przestrzegać szeregu nowych regulacji ochrony środowiska.
Wytwórcą odpadów elektronicznych może być każdy, począwszy od użytkownika domowego sprzętu elektronicznego, RTV, AGD, poprzez małe i średnie przedsiębiorstwa, sklepy, banki, urzędy pocztowe, urzędy państwowe, szkoły, uczelnie – użytkujących elektroniczny sprzęt biurowy, komputery itp. Każdy z nich potrzebuje profesjonalnego doradztwa środowiskowego. Nie opłaca się oszczędzać na ekologii i środowisku. To bardzo ważne i pomocne. I pozwala oszczędzić na karach.
Proste pytanie. Czy energia musi pochodzić ze spalania surowców. Nie musi! Energia, czyli prąd może pochodzić z przetwarzania śmieci. I to nie jest fantazja. Już obecnie jest to możliwe. Są firmy zajmujące się taką działalnością przynoszącą zyski na przykład gminom. Niektóre firmy dysponują wyjątkowymi w skali światowej technologiami i urządzeniami do utylizacji odpadów z tworzyw sztucznych, odpadów komunalnych oraz opakowań TETRAPAK.
Wciąż zmieniają się przepisy w ochronie środowiska. To kompletnie zmienia gospodarkę odpadami. Firmy prowadzące doradztwo środowiskowe pomagają gminom w zakresie przygotowania społeczności lokalnej i służb komunalnych do reformy oraz wyboru najlepszych rozwiązań organizacyjnych i technicznych prowadzenia gminnej gospodarki odpadami komunalnymi w nowych warunkach prawnych. Recykling to w tej chwili zysk dla gmin. Brak kary to oszczędność.
Krótka lista działań, którymi zajmują się firmy recyklingowe (utylizacja), mające w swojej działalności też doradztwo środowiskowe:
- niszczenie końcówek serii oraz towaru zatrzymanego przez Urząd Celny,
- skup złomu, metali kolorowych i tektury,
- magazynowanie i konfekcjonowanie.
Oczywiście nie wszystkie przedsiębiorstwa realizują wszystkie działania z zakresu ochrony środowiska.