Na co trzeba zwrócić uwagę wybierając używany, tanie zestawy komputerowe? Jeśli nie planujemy zmieniać laptopa czy peceta co pół roku, powinniśmy myśleć w miarę przyszłościowo. O ile każdy pamięta w tym wypadku o podstawowych podzespołach sprzętu, częstym błędem jest niezwracanie uwagi na ilość i rodzaj wejść. Już po zakupie często się okazuje, że będziemy musieli zrezygnować z któregoś urządzenia lub bawić się w żonglowanie kablami i wtyczkami.
Zainteresowany kupnem laptopa musi zdecydować się, czy pragnie zaopatrzyć się w nowy czy też używany sprzęt. Zarówno w jednym jak i w drugim wypadku można, przy odrobinie szczęścia zostać szczęśliwym posiadaczem wydajnego sprzętu. Tanie laptopy znajdziemy zarówno w sklepach i hipermarketach, jak i w komisach. Notebooki używane są często interesującą alternatywą, i nie tylko ze względu na cenę.
Nie musimy udawać się do komisu, by rozeznać się w wyborze używanego sprzętu komputerowego. Kopalnią wiedzy na ten temat jest internet i tamtejsze fora i sklepy. Nie wychodząc z domu możemy wyszukać taką konfigurację (choćby ilość pamięci ram), jaka nam pasuje. Koszty wysyłki takiego sprzętu nie powinny odstraszać potencjalnych nabywców.
Kupno sprzętu komputerowego w dzisiejszych czasach nie jest już takim wydarzeniem jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Urządzenia te trafiły pod strzechy, a coraz większy odsetek społeczeństwa można uznać za skomputeryzowany, albo chociaż obeznany z tą technologią. Także ceny nie powalają już na kolana. Nie wydając fortuny można zaopatrzyć się w tanie laptopy czy pecety.
Kupno używanego laptopa mimo wszystko powiązane jest z pewnym ryzykiem. Nigdy nie wiadomo jak poprzedni posiadacz obchodził się ze swoim sprzętem. Laptopy są podatne na przegrzanie, a ewentualna wymiana ich podzespołów może okazać się wydatkiem większym niż w przypadku pecetów. Szczególną uwagę należy zwrócić też na matrycę. Łatwo nie tylko o rysy na jej powierzchni, ale również o martwe piksele.