W skład zarządzania audytami wchodzi w szczególności zgłaszanie przez widza swoich spostrzeżeń i zaobserwowanych czynności stwarzających niebezpieczeństwo. W systemach zarządzania jakością nadzwyczaj ważnym elementem jest informacja od klienta lub firm współpracujących, jakie elementy są luką przedsiębiorstw. Aby podtrzymać standardy jakości ISO należy w skuteczny sposób być w stanie pracować na danych z audytów, jak i tych posiadanych od klientów.
Zarządzanie audytami potrzebuje od nas prowadzenia pełnej dokumentacji z planowanych, trwających i zakończonych audytów, oraz raportów poaudytowych i innej niezbędnej dokumentacji. Teczki dokumentów i niezliczona wielkość kartek papieru to już zamierzchłe czasy, coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na oprogramowanie zarządzające audytami.
Jedną z istotniejszych informacji w administrowaniu audytami i co za tym idzie w zarządzaniu jakością jest określanie informacji poaudytowych. Zauważone prawidłowe praktyki, nieprawidłowe praktyki, określenie powodów nieprawidłowych praktyk, proponowane prawidłowe zachowania i zmiany są nadzwyczaj przydatnymi informacjami. Po audycie ważne jest, aby uważnie spostrzegać zrealizowane zadania i w jasny sposób je opracowywać.
Rozwiązania zastosowane w systemach zarządzania audytami pozwalają w zrozumiały sposób komunikować się pomiędzy zainteresowanymi osobami poprzez intuicyjne i proste tworzenie i wysyłanie poczty e-mail. Wiadomości mogą mieścić terminy i zadania dla audytora, informacje o planowanym audycie i inne konieczne informacje.
Wydawanie komend na piśmie, czy ustnie jest niezłym rozwiązaniem, jednak opcją dla tego typu komunikacji jest system kontrolowania audytami, który to w prosty sposób umożliwia przypisywać konkretne zadania odpowiednim osobom. Każda inna osoba może w następnym miesiącu zajmować się audytami, zmiana tej osoby może odbywać się za pomocą przyciśnięcia jednego klawisza.
W większości przypadków zawsze można coś usprawnić, zmienić lub naprawić, jednakże najważniejsze jest to, by w banalny sposób dostać informację co powinno się zmienić. W przypadku zarządzania jakością ISO najważniejsze jest, by informacja zwrotna była w łatwy i sprawdzony sposób przekazana do osób zaintrygowanych. Zakończony audyt to nie wszystko, zaledwie korekty wprowadzane w przedsięwzięcia przedsiębiorstwa wywołują, iż wykonany audyt spełnia swoje zadanie.