Czy odżywki są zdrowe?

Dobrą kombinacją na zbicie masy tłuszczowej i wyrzeźbienie pięknej sylwetki jest połączenie kreatyny ze spalaczami tłuszczu. Kreatyna ma silne działanie anaboliczne – powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, przez co wzrasta ciśnienie wewnątrzkomórkowe, a organizm odbiera taki sygnał jako bodziec do wzrostu. Natomiast reduktory tłuszczu ochraniają mięśnie przed reakcją kataboliczną, czyli rozpadu, w zamian angażując tkankę tłuszczową w spalanie w celu dostarczania organizmowi energii.

Kiedy naszym celem jest zbudowanie potężnej masy mięśniowej, powinniśmy zainwestować w tzw. gainery – są to „odżywki na masę„. Gainery to zazwyczaj odżywki białkowe, rzadziej białkowo-węglowodanowe, umożliwiające gromadzenie suchej masy mięśniowej, bez ryzyka „otłuszczenia” ciała. Spożycie kilkudziesięciu – kilkuset gram odżywki białkowej pozwala nam dostarczyć organizmowi taką ilość budulca dla mięśni, jak pochłonięcie kilku normalnych obiadów – lecz bez zbędnych kalorii i tłuszczów.

Odżywki dzisiaj są codziennością w sporcie, zarazem wyczynowym jak i amatorskim, i trudno wyobrazić sobie osiąganie sukcesów sportowych bez ich użycia. Dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych jest oczywiście możliwe przy stosowaniu tradycyjnej diety, lecz będzie to dieta pełna pracy, wyrzeczeń i wysiłku – o wiele proście zainwestować w specjalistyczne suplementy.

Jeśli chodzi o spalanie tłuszczu, najlepszą odżywką jaką możemy wybrać, jest HMB. Ten zestaw hydrokwasów ma najpotężniejsze działanie antykataboliczne z poznanych związków organicznych. Jego zdolność do hamowania rozpadu mięśni jest wręcz legendarna. HMB powstaje z rozpadu białek, zwłaszcza rozgałęzionych – w szczególności leucyny. Dlatego też stosowanie aminokwasów BCAA także w formie suplementów również wspiera odchudzanie.

Dla sportowców uprawiających sporty dynamiczne, wytrzymałościowe, w szczególności zalecane są odżywki węglowodanowe. Takie odżywki, zwane także potocznie „carbo” uzupełniają dynamicznie spalane zapasy cukrów w mięśniach, dostarczając do niego jednocześnie cukry proste jak i złożone – o różnym indeksie glikemicznym, co umożliwia na długotrwałe przyswajanie ich przez organizm – a co za tym idzie, na długie czerpanie z nich energii.

Możliwość komentowania jest wyłączona.