Odlewnia aluminiumto specyficzna forma huty, która pod względem technologicznym dostosowała się do obróbki jednego typu metalu. Aluminium pomimo powszechnej opinii nie jest metalem prostym w obróbce termicznej. Nie można stosować przy nim odlewu grawitacyjnego, ponieważ nie gwarantuje on odpowiedniego wypełnienia formy oraz odpowiedniego zagęszczenia masy, a tym samym wyeliminowania bąbli powietrza, które mogą powstać podczas podgrzewania, a nas skutek utleniania się tego stopu.
Huty przez wiele lat były wykorzystywane tylko, jako firmy które dokonywały wstępnej obróbki materiału hutniczego, nadając mu jakiś kształt. Jednak z czasem okazało się, że huty zważywszy na posiadany sprzęt i technologię mogą występować w roli nie tylko podwykonawcy, ale także wykonawcy niektórych elementów metalowych. Oprzyrządowanie odlewnicze, którym dysponują pozwala im w końcu na wylewanie właściwie dowolnych form.
Aluminium pomimo powszechnej opinii jest jednym z najmniej wdzięcznych metali do obrabiania. Pomimo tego, że topnieje w temperaturze już trochę powyżej 600 stopni, to wykonanie odlewu w warunkach domowych jest bardzo skomplikowane. Po pierwsze dlatego, że odlewy aluminiowe powinny być wykonywane w technologii ciśnieniowej. Ma to za zadanie dobre wypełnienie formy oraz pozbycia się problemu powstających bąbelków powietrza.
Omodelowanie odlewnicze to proces inżynieryjny polegający na stworzeniu projektu, który będzie służył do wyprodukowania matrycy. Chcąc wyprodukować jakkolwiek przedmiot poprzez odlew trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że wymagana jest do tego matryca. To do niej wlewa się materiał, z którego powstanie docelowy odlew. Precyzja wykonania modelu przekłada się bezpośrednio na jakość odlewu. Dlatego zadania takie powierza się tylko osobom mającym odpowiednią wiedzę i doświadczenie.
Praca z metalami jak i większością tworzyw sztucznych w wielu wypadkach odbywa się poprzez ich kształtowanie w procesie wylewania form. odlewy wykonuje się w bardzo różnych technologiach. Wybór odpowiedniej technologii powinien być uzależniony od tworzywa, z którym będzie się pracowało. Na przykład przy większości tworzyw sztucznych i aluminium stosuje się odlewy ciśnieniowe. Oba te materiały wymagają zwiększonego ciśnienia, aby uzyskały odpowiedni stopień gęstości.