Niektóry papier i folia może być drukowana tylko na droższych urządzeniach, od czego są poligrafie. Wyjątkowym przykładem w tym wypadku jest płótno (ang. canvas), które jest wystarczająco grube aby nie przeszło przez wałki domowej drukarki. Tak samo jeśli chodzi o papier w roli, który trzeba ścinać po każdym drukowanie. Analogicznie folie do faxu są przygotowane tylko do faksów, więc kupowane są tylko przez przedsiębiorców (szczególnie w czasach e-maila).
Drukować można na różnych powierzchniach, czy to jest normalny papier ksero, czy folia samoprzylepna. Często warto się spytać sprzedawcy do jakich drukarek nadaje się konkretny papier foto, bo może się okazać, że tusz może się ścierać z łatwością z naszego materiału. Istnieją również znaczące różnice w tuszach różnych producentów, canon ma zupełnie inną lepkość swoich tuszy w porównaniu do producenta epson, a zmywalnego nadruku nie chcemy.
Naprasowanki są świetnym sposobem na urozmaicenie swojej garderoby – i można je wykonać na zwykłej atramentówce. Tylko trzeba pamiętać o konkretnej temperaturze żelazka, podanej na opakowaniu papieru. Nawet tani tusz w butli sobie z nimi poradzi bez problemów, chociaż może nie będzie tak wytrzymały. Papier fotograficzny ma większe wymagania jeśli chodzi o tusz, im lepszej jakości tym korzystniej. Niektóre firmy oferują specjalne tryby w drukarkach dla tego papieru (hp, brother).
Jeszcze kilka lat temu tusze zamienne lub zestawy regeneracyjne były uważane za kartridż dla biednych, jednak ich rozpowszechnienie oraz polepszenie jakości spowodowały, że często firmy nie korzystają z takich rzeczy jak toner marki samsung czy lexmark. Wybierają natomiast dużo tańsze i równie efektywne, co oryginalne zamienniki dla swoich drukarek. Większą uwagę natomiast zwracają na papier na którym drukują, często wybierają ekologiczny.
Drukarki laserowe przydają się, gdy drukujesz duże ilości tekstów, kartek. Toner posiada specjalną grzałkę, która rozpuszcza zamieszczony w nim proszek i rozprowadza po papierze, jest to bardzo szybka i tania metoda nadruku. Drukarki atramentowe są zdecydowanie bardziej multimedialne – przydatne w szkołach, przy wydrukach grafów lub do małych ilości zdjęć na użytek własny. Kartridż „pluje” plamkami tuszu na materiały drukowane. Plamki są praktycznie niewidoczne gołym okiem.