Stalówka jest wykonaną w formie cienkiego ostrza, rozdwojonego na końcu, stalową cienką blachą, służącą do pisania piórem przy użyciu atramentu. Stalówkę opracowano jako następczynię stosowanych wcześniej do pisania piór ptasich, które zużywały się zbyt szybko i łatwo się łamały. Stalówkę można było obsadzić zaokrąglonym końcem do drewnianej rączki pozbywając się niewygodnego operowania ptasim piórem.
Działanie stalówki polega na tym, że jest wygięta wzdłuż osi w formę zbliżoną do fragmentu odcinka rurki, dzięki czemu po zanurzeniu w atramencie w jej wewnętrznej, wklęsłej części zatrzymuje się kropla atramentu, którą po dotknięciu czubkiem stalówki papieru powoli z niej spływa w miejscu styku z papierem i zostawia na nim ślad. Często w stalówce wycięty jest dodatkowy otwór, którego obecność powoduje, że zatrzymująca się po zanurzeniu stalówki w kałamarzu kropla jest większa. Z kolei zwiększenie nacisku stalówki na papier powoduje rozsunięcie się rozcięcia na końcu stalówki i w rezultacie poszerzenie linii rysowanej przez stalówkę.
Standardowo pióra wieczne mają: – XF ekstra cienka stalówka do delikatnego pisania, – F cienka stalówka standardowo dokładana do obecnie sprzedawanych piór, doskonała do codziennego użytku, – M średnia stalówka pisząca grubiej niż F, do stosowana codziennego wiecznego pióra, – B szeroka stalówka większego kalibru, do szerokich linii – na przykład do podpisywania kontraktów, – 2B/BB bardzo szeroka, stworzona do szerokich linii i podpisów, do podpisywania międzynarodowych umów w świetle fleszy.
Jeżeli oczekujemy od pióra czegoś wyjatkowego, należy sięgnąć po stalówki specjalnego przeznaczenia jak italic, stub lub oblique. Efektem jest pismo grubsze przy linii pionowej i cieńsze przy poziomej. Pisanie wiecznymi piórami z tymi stalówkami jest trudniejsze, niż ze stalówką standardową, ale możliwe do uzyskania efekty są proporcjonalne do czasu poświęconego na szlifowanie techniki.
Rozwój technik pisarskich zaowocował wiecznym piórem ze stalówką z nierdzewnej stali.Ekskluzywne pióra zwykle mają stalówki pozłacane lub złote. Na końcu dodatkowo umieszcza się zgrubienie z irydu.