Recenzja (z łac. recensio – spis ludności, przegląd) – to analiza i ocena dzieła artystycznego, na przykład filmu, powieści, wiersza, przedstawienia, plakatu, rzeźby, meczu, gry komputerowej itd. Jest to zapisanie jakiejś informacji o danym utworze, w której skład wejdzie ocena, podkreślenie wartości i ewentualne zachęcenie lub przestrzeżenie przed treścią.
SPOILER – oznacza, że ta opinia zawiera elementy fabuły lub zakończenia filmu. Często bywa, iż recenzenci streszczają – streszczają skrupulatnie akcję obrazu. Tego elementu recenzja nie powinna zawierać, chociaż… osobiście piszę takie recenzje, gdy mam do czynienia z skomplikowanymi nazwami miejsc, nazwiskami czy imionami bohaterów i zagmatwaną fabułą. W takim razie ostrzegaj, że osoby czytające daną recenzję mogą poznać elementy filmu przed jego obejrzeniem.
Recenzje jednego dzieła mogą być inne w zależności od gustu widza, uczestnika, recenzenta. Jedni poszukują recenzji, aby sprawdzić czy warto iść np. na film, inni poznali już film i teraz czytając opinię, pragną potwierdzić swoje spostrzeżenia lub z innymi ocenami dyskutować.
Zachowując porządek wypowiedzi, staramy się potem przedstawić o najważniejszych elementach. Piszemy oceniająco o wrażeniu, jakie wywarła na nas fabuła, gra gwiazd, kto był najlepszy, na którym zawiedliśmy się. Oceniamy w recenzji muzykę i reżyserię, a także scenariusz i efekty specjalne, jeśli ich użyto. Można ogólnie powiedzieć, iż wykazujemy się dokładnością, staramy się opowiedzieć czytelnikowi wszystko to, co Twoim zdaniem jest godne uwagi.
Fajnie jest, gdy recenzja kończy się jakimś wnioskiem. Możne je zebrać i powtórzyć jeszcze raz w kilku zdaniach, włącznie z wskazaniem dla innych, aby koniecznie to zobaczyli lub odwrotnie. Trzeba pamiętać, pisząc recenzję, że Twoje zdanie jest subiektywne, a inni nie muszą go podzielać. Dlatego też zaleca się nie popadać w skrajności, zauważając tylko wady lub przechwalając coś ponad miarę. Ocena powinna być w miarę bezstronna.