Zajęcia teoretyczne to minimum 26 godzin przepisów ruchu drogowego, które prowadzi instruktor nauki jazdy. 4 godziny zajęć z pierwszej pomocy przedlekarskiej, które może prowadzić osoba uprawniona (lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny). Zatem każdy kursant uczestniczy w 30 godzinach zajęć teoretycznych, zanim przystąpi do jazd praktycznych.
Podstawowe szkolenie przeznaczone jest dla osób po raz pierwszy przygotowujących się do egzaminu na prawo jazdy kategorii B. W ciągu 30 godzin teoretycznych kursant zapoznaje się z zasadami bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym oraz postępowania w zakresie udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków.
Ustawodawca nakłada obowiązek udziału w dodatkowym szkoleniu po 3-krotnie niezaliczonej części teoretycznej egzaminu państwowego w minimalnym wymiarze 10 godzin lekcyjnych oraz po 3-krotnie niezaliczonej części praktycznej egzaminu państwowego w minimalnym wymiarze 5 godzin zegarowych.
Jeśli kursant uważa, że potrzebuje jeszcze popróbować swoich sił na drodze przed egzaminem, lub posiadając prawo jazdy nie czuje się zbyt pewnie jeżdżąc samochodem, powinien skorzystać z szkolenia uzupelniającego.
W trakcie zajęć praktycznych „za sterami” samochodu przyszli kierowcy poznają jak prawidłowo i pewnie przemieszczać się po mieście oraz perfekcyjnie ćwiczą wszystkie manewry potrzebne do „zaliczenia” placu manewrowego. Plac, z którego się korzysta powinien być wykonany przez OSK podobnie jak ten w ośrodku egzaminacyjnym.
Gdy kursant ma problemy ze zdaniem państwowego egzaminu lub już trzykrotnie jego weryfikacja zakończyła się niepowodzeniem, należy pomyśleć o szkoleniu dodatkowym. Szkolenie to obejmuje osoby, które kilkakrotnie (odpowiednio 3, 6, 9…) niezaliczyły egzaminu. Dotyczy ono osób mających problemy z teoretyczną, jak i praktyczną częścią egzaminu.
W trakcie jazd, kursant powinien nabierać doświadczenia w prowadzeniu pojazdu i być zdolny panować nad samochodem na wszystkich ciągach komunikacyjnych miasta oraz w najbliższym obszarze pozamiejskim.