Płytki ceramiczne są wykorzystywane i układane na ścianach i podłogach także w tych pomieszczeniach gdzie jest podwyższona wilgotność, np. w kuchniach i łazienkach. Jednakże typowe są też one do układania w przedpokojach, na tarasach i balkonach. Można wyróżnić standardowo trzy rodzaje płytek: podłogowe, płytki ścienne, a więc glazurę oraz płytki uniwersalne, które można układać i na podłogi i na ściany. Różnice między nimi to odchylenia pod kątem ścieralności, wytrzymałości, nasiąkliwości i poślizgowości.
Płytki ścienne są bardziej podatne na ścieranie niż płytki podłogowe. Z drugiej strony są one znacznie bardziej odporne na działanie środków chemicznych, a także łatwiej je się czyści.
W płytkach podłogowych wyróżniamy: terakotę, klinkier i gresy szkliwione, nieszkliwione, polerowane oraz satynowe różniące się stopniem wytrzymałości przy używaniu oraz połyskiem. Gdy zastanawiamy się jakie kupić płytki podłogowe musimy najpierw zwrócić uwagę na stopień ich ścieralności. Z powodzeniem gresy nieszkliwione posłużą nam przez długi czas gdyż są bardzo odporne na ścieranie. Z kolei płytki szkliwione są trochę mniej odporne na ścieranie dlatego wszelkie zadrapania i ewentualne obtłuczenia na takich płytkach są widoczne. Na stopień ścieralności płytki wpływa jej klasa ścieralności. Wyróżniamy pięć takich klas, w której bardziej odporne na ścieranie są płytki o wyższej klasie. Wygląda to tak, że płytki klasy I, II i III układa się na ścianach, zaś klasy IV i V na podłogach. Warto też zwracać uwagę na twardość płytki oznaczaną w skali Mohsa. Im wartość na skali jest wyższa, tym płytki są twardsze. Dobierając płytki na zewnątrz trzeba spojrzeć do jakiej grupy nasiąkliwości one należą. Grupa I to do 3 proc. chłonności wody , grupa IIa – od 3 do 6 proc., grupa IIb – od 6 do 10 proc., grupa III to nasiąkliwość powyżej 10 proc. Zatem gdy grupa jest niższa, tym płytki znacznie trudniej przyjmują zabrudzenia i wodę. Płytki antypoślizgowe z grup od R9 do R13 są polecane na schody. W tego rodzaju płytek wyższa wartość oznacza to, że ta płytka jest mniej śliska.
Jeśli chodzi natomiast o trendy na obecnym rynku płytek ceramicznych to w tym sezonie najbardziej liczy się rozmiar. Największym hitem sezonu są płytki ceramiczne rektyfikowane bez zaokrąglonych brzegów bezfugowe, cięte do układania na styk, choć mogą być ułożone z dodatkiem odrobiny fugi. Najbardziej chodliwe są te o dużych wymiarach: 30 na 60, nawet do metra długości. Te o wymiarach 10 x 10 są obecne mniej popularne. Jeśli wziąć pod uwagę o kolorystykę to przeważają stonowane kolory: brązy i beże, choć coraz częściej sprzedają się odważne kolory: szarości, biele, czernie i czerwienie. Coraz bardziej popularne stają się płytki Opoczno o intensywnych kolorach, wzorzyste z graficznymi nadrukami najczęściej przedstawiające akty natury. Przeważają tu czernie, czerwienie i biele.
Wśród kolekcji łazienkowych pojawiają się kolekcje spotykane dotychczas w głównej mierze tylko w kuchniach. Bardzo popularne w łazienkach są płytki łazienkowe inspirowane stylem rustykalnym i mocno orientalnym. Kwiaty dodawane do gładkiego, jednolitego tła, często w postaci błyszczących listew są dużym hitem sezonu. Nowością jest również płytka przedstawiająca imitację skóry. Zabierając się do układania płytek należy solidnie przygotować powierzchnię do której będą one mocowane. W tym celu trzeba ją oczyścić i pozbawić nierówności. Do betonu, tynków mineralnych, betonu komórkowego należy użyć preparatu gruntującego. Powierzchnię po starych płytki przylegającą wciąż do podłoża można umyć ciepłą wodą z detergentem, po to aby jej nie skuwać. Następnie należy na nią nałożyć specjalny klej elastyczny. Dobrym rozwiązaniem głownie dla początkujących jest odrysowanie powierzchni płytki. Na tym etapie istotnym jest rozplanowanie i ułożenie wzorów, dekorów i kolorów płytek ceramicznych. W dalszej kolejności trzeba przygotować zaprawę klejącą, wsypując suchą mieszankę i mieszając ją z odpowiednią ilością wody. Dobrze zrobić to za pomocą wiertarki z mieszadłem. Następnie pacą zębatą nanosimy klej na powierzchnię ściany zaczynając zaczynając od dołu narożników. W celu zachowania równych odstępów pomiędzy płytkami można używać krzyżyków dystansowych. Bardzo ważne aby kontrolować poprawność ułożenia za pomocą poziomicy. Tak przyklejone płytki mają być pozostawione do wyschnięcia na co najmniej dobę. Po wyschnięciu należy nanieść w szczeliny masę spoinową, czyli fugę. Można to zrobić za pomocą packi gumowej.
Po wyschnięciu fugi, powierzchnię płytek trzeba oczyścić mokrą gąbką, a następnie przetrzeć suchą szmatką.