Zabytki Dolnego Śląska

Dolnośląskie konstrukcje dachowe należy uznać za jedne z piękniejszych nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Ich niespotykana budowa znajduje uznanie nie tylko w oczach licznych turystów. Zachwycają się nią również światowej sławy architekci, którzy ochoczo przyjeżdżają do naszego kraju, jedynie po to aby podziwiać nasze Polskie dachy, będące perłą naszej architektury.

W wielu starszych, zabytkowych budynkach ważne jest, aby przeprowadzać stosunkowo często remonty. Jednakże każdy remont zabytkowego budynku musi być wykonany pod kontrolą konserwatora zabytków. Niedopuszczalna jest samowola w przypadku takiego remontu. Mogłoby to spowodować uszkodzenie bezcennych ornamentów na budynku, wykończeń i innych zabytkowych elementów, albo też remont niezgodny z planem zagospodarowania tego miejsca.

Jeśli chodzi o dachy Wrocław jest miastem słynącym z długiej i bogatej historii architektonicznej. Osadnictwo na terenie dzisiejszego miasta istniało już od VI wieku naszej ery. A początkowe wzmianki o mieście pochodzą z 1000 roku. Nic zatem osobliwego, że we Wrocławiu możemy odnaleźć wiele zabytkowych budynków pochodzących z wczesnego średniowiecza. W szczególności są to obiekty sakralne takie jak kościoły i kapliczki.

Budowa domów we Wrocławiu po 1945 roku nie była już taka dokładna jak kiedyś. Powodem takiego stanu rzeczy był brak materiałów tuż po wojnie. Starano się jak najszybciej odbudować miasto, aby jego mieszkańcy mieli swoje własne cztery kąty do spania. W czasie drugiej wojny światowej Polska była krajem, który na swojej skórze najdotkliwiej odczuł zniszczenia wojenne.

Leżąca nieopodal Wrocławia Trzebnica, jest miastem na które warto zwrócić swoją uwagę. Trzebnica dekarstwo – te dwa słowa nierozerwalnie się ze sobą łączą. Każdy mieszkaniec Trzebnicy wie o dwóch podstawowych tematach związanych ze swoją miejscowością. Trzebnica słynie z bardzo pięknych dachów, które są niemałą atrakcją turystyczną tego miejsca. Jest to też zasługa długoletniej tradycji dekarskiej przekazywanej z pokolenia na pokolenie w Trzebnicy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.