Do mnóstwa zalet jakie dziecko i mama uzyskują przebywając na placu zabaw warto zaliczyć kontakty towarzyskie. Zalety są obustronne, obojgu umożliwiają przejście przez okres dzieciństwa.
Prócz, rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej, aktywnego odpoczynku i przede wszystkim sporej dawki ruchu, plac zabaw dostarcza dzieciom atrakcję pod postacią socjalizacji. Uczy dzieci jak poprawnie zachować się w kontaktowych sytuacjach. Plac zabaw to miejsce przepływu informacji o najmodniejszych grach, wspaniałych bajkach i super zabawkach. Miejsce to umożliwia wyrobienie w dziecku potrzeby kontaktu z drugą osobą, szczególnie jeśli dziecko nadal jest jedynakiem. Udowodniono, że dzieci, które sporą część wolnego czasu spędzały za zabawie na pobliskim placu zabaw, prościej jest wkroczyć w przedszkolne realia. Rozpoczęcie szkoły również nie przysparza znacznych kłopotów. Serdecznie rozpoczęte na zjeżdżalni czy karuzeli przynoszą pożytek, tym bardziej gdy przyjaciele są rówieśnikami. Razem wkraczają w szkolne progi, a rodzice mogą wpisać znane sobie dzieci do tej samej klasy.
Wiele młodych matek narzeka, że wraz z urodzeniem pociechy zamarło ich życie towarzyskie. Poświęcenie się jedynie dziecku nie przyświecało utrzymywaniu przyjaźni. Wiele kontaktów po prostu uległo zakończeniu. Kobiety nie były już najlepszymi towarzyszkami na nocne wyjście do baru, do dyskoteki czy nawet do kina. Podczas gdy wszystko kręci się głównie wokół pociechy, wygodniej jest gdy przyjaźń istnieje między dwiema matkami. Rozmowy o zawartości pieluchy lub wyplutym jedzeniu nikogo nie zdzwiwią. Wspólne wyjścia na spacer, czy właśnie na place zabaw, dają okoliczności do rozmowy. Starsze dzieci, które nie wymagają szczególnej kontroli, bawią się razem. Tym samym pozwalają mamom na wymianę doświadczeń.