Zęby to twarde twory anatomiczne. Stanowią element układu trawienia. Znajdują się w jamie ustnej. Służą do rozdrabniania pożywienia. U człowieka charakteryzują się: difiodontyzmem (zęby mleczne i zęby stałe), tekodontyzmem oraz heterodontyzmem. Siekacze służą do odgryzania kęsów, kły do chwytania i przytrzymywania pokarmu, zęby trzonowe i przedtrzonowe do jego miażdżenia i rozcierania.
Lekarzem, który leczy zęby jest stomatolog łódź. W Polsce tytuł lekarza dentysty uzyskuje się po pięcioletnich studiach na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty uzyskuje się po odbyciu rocznego stażu podyplomowego oraz pozytywnym zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP).
Dlaczego boimy się wizyt w gabinet stomatologiczny (łódź)? Dlatego gdyż istnieje zawsze obawa, iż przy pracy stomatologa poczujemy ból. Niestety nie korzystając z ich usług ubytki będą coraz większe. Z dnia na dzień są coraz większe i coraz bardziej bolą, w końcu nie wytrzymujemy i idziemy do dentysty. Wtedy nasz ząb nadaje się do leczenia kanalowego lub do usunięcia. Przechodzona próchnica coraz bardziej boli i jej leczenie staje się coraz bardziej nieprzyjemne dla pacjenta.
Główną chorobą zębów jest próchnica, czyli choroba polegająca na demineralizacji twardej tkanki zębnej, co doprowadza do tzw dziur w zębach. Próchnicy nie możemy wyleczyć lecz możemy usunąć uszkodzoną część tkanki i zamienić ją materiałem wypełnieniowym.
Profilaktyka przeciw próchnicy polega głównie na edukacji zdrowotnej, endogennym i egzogennym dostarczaniu fluorków (fluorek sodu, fluorokrzemian) do organizmu, szczotkowaniu zębów, stosowaniu płukanek, nici dentystycznych i innych przyborów do higieny jamy ustnej, unikaniu częstego spożywania węglowodanów próchnicogennych (głównie sacharoza ale również glukoza, fruktoza, maltoza), wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym.