Stolica Francji Paryż

Najbardziej rozpoznawalną budowlą Paryża jest oczywiście wieża Eiffla. Jest to obowiązkowy punkt zwiedzania dla każdego turysty. Znajduje się tam taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękną panoramę tego miasta. Według szacunków wieże Eiffla odwiedziło już ponad dwieście milionów ludzi. Wieża ma wysokość około trzystu dwudziestu metrów. Budowano ją przez dwa latach w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Koszt budowy osiągnął prawie osiem milionów franków, co w przeliczeniu na współczesną walutę daje sześćdziesiąt milionów polskich złotych.

Trudno nie zauważyć paryskiego Łuku Triumfalnego. Zlokalizowany jest na placu Charlesa de Gaulle’a oraz ma wysokość pięćdziesięciu jeden metrów i szerokość niemalże czterdziestu pięciu metrów. Został zbudowany na polecenia Napoleona Bonaparte na początku dziewiętnastego stulecia. Budowano go przeszło trzydzieści lat, ponieważ prace był przez pewien czas przerwane. Łuk został zaprojektowany przez architekta imieniem Jean Francois Chalgrin, a rzeźb yprzez Francois Rude’a. Na łuku znajdują się nazwiska około czterystu oficerów służących w armii napoleońskiej. Ponadto Łuk Triumfalny posiada ponad dwieście osiemdziesiąt stopni i ozdobiony jest przepięknymi reliefami.

Znajdujący się w Paryżu cmentarz Pere-Lachaise to jedno z najbardziej znanych tego rodzaju miejsc nie tylko we Francji, ale i na całym świecie. Pochowanych jest tutaj wiele znanych osób, jednakże ta, która kojarzy się nieodmiennie z tym cmentarzem jest Jim Morrisom, niegdyś lider kultowej już formacji The Doors. Praktycznie każdy odwiedzający Pere-Lachaise turysta robi sobie zdjęcie przy grobie Morrisona. Jest to już pewnego rodzaju tradycja.

Pałac Elizejski stoi tuż obok Pól Elizejskich. Jest to aktualna siedziba prezydenta Francji. Obiekt rozpoczęto budować w pierwszej połowie XVIII wieku. Autorem projektu był architekt Armand Klaudiusz Mollet, a jego właścicielem pewien hrabia. Po jego śmierci Pałac Elizejski trafił w ręce ówczesnego króla Francji Ludwika XV Burbona.
Ten podarował pałac swojej nałożnicy, słynnej Madame Pompadour. Po jej śmierci pałac znów stał się własnością królewską. Niewiele czasu później Nicolas Beaujon, bogaty bankier kupił budynek i umieścił w nim swoją wspaniałą kolekcje malarską oraz upiększył wnętrze pałacu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.